
Brytyjska prasa wychwala premiera Morawieckiego, który ujawnił w Brukseli, że 12 unijnych państw buntuje się przeciwko dyktatowi Niemiec i Francji w UE.
Mateusz Morawiecki był gościem fundacji German Marshall Fund Brussels Forum. W czasie swego wystąpienia mówił m.in po utracie pozycji w Europie przez Angelę Merkel po wyborach w Niemczech i zawirowaniach wokół utworzenia nowego gabinetu.
W czasie wywiadu prowadzonego przez dziennikarkę BBC Katyaę Adler został zapytany m.in, o to, czy ma inny pomysł na zmiany w Europie niż w kierunku większej integracji i centralizacji, tak jak chcą tego Niemcy i Francja.
Morawiecki odpowiedział że „więcej Europy„, to tylko takie „hasełko popularne w niektórych krajach„.
Właśnie dzisiaj słyszałem, że osiem krajów z północy Europy – a nie są one z Grupy Wyszehradzkiej, ale Duńczycy, Holendrzy sprzeciwia się francusko-niemieckiej dominacji – powiedział Morawiecki.
Jego wypowiedź odnosiła się do raportu, który ujawnia, że 8 państw tzw. Grupy Północnej nie chce pogłębiania centralizacji i ostrzega przed ambitnymi i nierealnymi planami Merkel i Macrona.
Dania, Estonia, Finlandia, Irlandia, Łotwa, Litwa, Holandia i Irlandia odrzucają pomysły Francji i Niemiec dalszej integracji w strefie euro.
Państwa te uważają, że zacieśnianie współpracy powinno koncentrować się tam, gdzie ona szwankuje i jest zagrożona, a nie rozszerzać na inne obszary.
Morawiecki wskazał, że oznacza to , że wraz z Grupą Wyszehradzką, jest już 12 państw, które podchodzi sceptycznie do niemieckich i francuskich planów.
Zobacz też: Co mi zrobisz jak mnie złapiesz? Kraje Unii Europejskiej przerzucają sobie imigrantów w tę i z powrotem
W trakcie wywiadu przeprowadzono także sondę wśród uczestników Forum – polityków, biznesmenów, lobbystów i działaczy, dotyczącą przyszłości Unii Europejskiej.
Zostali zapytani o to czy Unia Europejska powinna być „bardziej zintegrowana”, „luźniejszym związkiem bardziej niezależnych państw narodowych„, czy też „całkowicie się rozpadnie”.
36 % uczestników Forum orzekło, że powinna się bardziej integrować, ale aż 54% uważa, że powinna być „luźniejszym związkiem bardziej niezależnych państw narodowych„. Według 10% Unia Europejska rozpadnie się całkowicie.