Będą bieda-emerytury? Zmalały oszczędności w OFE i w PPK

Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

Wg danych Komisji Nadzoru Finansowego, emerytalny kapitał ok. 15 mln członków Otwartych Funduszy Emerytalnych uległ zmniejszeniu. Spadła też wartość aktywów Pracowniczych Planów Kapitałowych.

W grudniu 2021 roku wartość OFE przekraczała 187,9 mld zł. Na przełomie sierpnia i września strata wyniosła 20 mld zł, a w październiku 2022 roku aktywa stopniały do 132,5 mld zł.

REKLAMA

Przed spadkami, na koniec 2021 roku, każdy Polak miał średnio w OFE ok. 12,5 tys. zł., obecnie ma ok. 8,8 tys.

Do spadków przyczyniła się wojna na Ukrainie, a ostatnio ogłoszenie przez ministra Jacka Sasina planów wprowadzenia nowego podatku, który miał dotyczyć nadmiarowych zysków firm energetycznych, co wywołało panikę na giełdzie i odbiło się na oszczędnościach Polaków, bo instytucje takie jak OFE inwestują gromadzone środki m.in. w akcje. Mimo że minister wycofał się z podatku, GPW do dziś nie odrobiła strat.

Zmalały też oszczędności w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Pod koniec września na kontach uczestników PPK było 9,6 mld zł, tj. o 160,7 mln zł mniej niż miesiąc wcześniej. Powodem jest też bessa na giełdzie.

Spadki zanotował również trzeci filar emerytalny – IKE i IKZE.


Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Kraju w numerze 45-46 (2022) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA