NFZ nagle zmienia zdanie. Szczepionki przeciwko grypie – dla kogo bezpłatnie?

Fiolka szczepionki.
Fiolka szczepionki - zdj. ilustracyjne. / Foto: Unsplash
REKLAMA

W ciągu ośmiu dni minister zdrowia z prezesem NFZ zmienili zdanie. 22 grudnia zdecydowali, że państwo nie będzie płacić za podanie szczepionki przeciwko grypie, a 30 grudnia zdecydowali, że państwo będzie płacić za podanie szczepionki przeciwko grypie.

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał oświadczenie, z którego wynika, od 1 stycznia 2023 roku z państwowych środków nadal będą finansowanie podanie szczepionki przeciw grypie.

REKLAMA

Innymi słowy wszystko będzie działać (o ile tego słowa można użyć w odniesieniu do polskiej służby zdrowia) tak, jak dotychczas. Chociaż jeszcze 22 grudnia władze zapowiadały zmiany w tej kwestii. Ludzie mieli płacić za wykonanie zastrzyku.

Ostatecznie tak nie będzie. NFZ będzie pokrywać koszty szczepienia. NFZ zapłaci za wykonanie zastrzyku 21,83 zł. Środki na usługę pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Finansowanie potrwa do końca marca 2023 r.

„Ale burdel, ja pitolę” – skomentował dziennikarz Patryk Słowik dwie odmienne w ciągu zaledwie ośmiu dni decyzję ministerstwa zdrowia i NFZ.

„Ty o tym piszesz, my w tym chaosie pracujemy na co dzień. Gorzej mają tylko ci co się w tym leczą” – odpisał lekarz Jakub Kosikowski.

Szczepionki przeciwko grypie – dla kogo bezpłatnie?

Szczepionki przeciw grypie są bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) dla kobiety w ciąży i seniorów w wieku powyżej 75 lat. Z kolei szczepionki z częściową refundacją mogą kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.: pacjenci 18 – 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych, pacjenci powyżej 65 lat, dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat. Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Szczepionkę przeciw grypie można przyjąć w jednym z ponad 5 tys. punktów szczepień w Polsce, m.in. w poradniach POZ i aptekach.

Kwalifikować do szczepienia przeciw grypie mogą: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta (u osób pełnoletnich). Jednak kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi lekarz. Natomiast podać szczepionkę przeciw grypie mogą: lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, higienistka szkolna, farmaceuta, fizjoterapeuta i diagnosta laboratoryjny, pod warunkiem, że posiadają dokument, który potwierdza ukończenie kursu, lub szkolenia w zakresie szczepień ochronnych, lub mają minimum 6-miesięczną praktykę w wykonywaniu szczepień ochronnych, w tym szczepień przeciw COVID-19.

REKLAMA