
Prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przybyli we wtorek po południu na Łotwę. W Rydze polski przywódca spotka się z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem, premierem Artursem Kriszjanisem Karinszem oraz przedstawicielami Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Według szefa Biura Polityki Międzynarodowej Marcina Przydacza, najważniejszymi zagadnieniami, jakie zostaną omówione podczas politycznych konsultacji z prezydentem Łotwy, będą kwestie związane z bezpieczeństwem, wzmacnianiem wschodniej flanki NATO, współpracą gospodarczą oraz stworzeniem mechanizmu odpowiedzialności karnej za rosyjskie zbrodnie.
We wtorek prezydent i pierwsza dama najpierw spotkają się w Rydze z Polakami mieszkającymi na Łotwie, a następnie z metropolitą ryskim abp Zbigniewem Stankiewiczem.
W środę po uroczystym powitaniu polskiej pary prezydenckiej zaplanowano udział Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy w prezentacji odznaczeń państwowych. Potem prezydenci Polski i Łotwy odbędą rozmowę w „cztery oczy”, po której przewidziano obrady plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów.
W południe w obecności Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa zostanie podpisany Program Współpracy Kulturalnej i Edukacyjnej na lata 2023-2026.
Andrzej Duda i Egils Levits złożą też kwiaty pod Pomnikiem Wolności – symbolem niepodległości państwa łotewskiego.
W środę prezydent RP spotka się także z premierem Łotwy Artursem Kriszjanisem Karinszem i przewodniczącym łotewskiej Saeimy Edvardsem Smiltensem.
Prezydent odwiedzi też łotewskie Muzeum Okupacji utworzone w 1993 roku. Muzeum upamiętnia okupację sowiecką (1940-1941 i 1944-1991) oraz niemiecką (1941-1944, choć część Łotwy była w rękach Niemców aż do maja 1945 roku).
W czwartek Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz łotewskimi gośćmi.
Ostatnim punktem wizyty polskiego przywódcy będzie wspólne z prezydentem Egilsem Levitsem spotkanie z przedstawicielami środowiska eksperckiego, mediów, instytucji i organizacji pozarządowych, poświęcone aktualnym wyzwaniom dotyczącym bezpieczeństwa.
(PAP)