
Około 2 tys. mieszkańców Oxfordu uczestniczyło w kolejnym proteście przeciw wprowadzeniu w mieście stref o niskim natężeniu ruchu (LTN). Sprawa budzi duże kontrowersje, a także jest obiektem celowych dezinformacji.
W celu redukcji natężenia ruchu samochodowego na obszarach mieszkalnych władze Oxfordu wprowadziły testowo sześć takich stref – będących w rzeczywistości pojedynczymi ulicami – gdzie ograniczono przejazd samochodów, tak aby skierować go na sąsiednie ulice. Ale te testy są elementem szerszego projektu, wokół którego istnieje szereg niejasności, co do jego rozmiarów.
Według planów, władze Oxfordu jakoby planowały podzielić miasto na sześć stref, a ich mieszkańcy mieliby mieć prawo do bezpłatnego wyjeżdżania samochodem poza własną strefę tylko 100 razy w roku, zaś kolejne wyjazdy łączyłyby się z mandatami sięgającymi do 70 funtów. Celem planu jest to, aby w jak największym stopniu skłonić mieszkańców do poruszania się samochodami po najbliższej okolicy, a nie po całym mieście, które należy do najbardziej zakorkowanych w Wielkiej Brytanii.
Ale wokół planów, będących przedmiotem publicznych konsultacji, jest wiele niejasności. Z jednej strony w internecie krąży dużo fałszywych informacji, według których władze zamierzają wprowadzić „klimatyczny lockdown” i monitorować wszelkie poruszanie się mieszkańców, z drugiej – władze rady miejskiej Oxfordu, gdzie bezwzględną większość ma Partia Pracy, są niewystarczająco transparentne w swoich intencjach.
Najlepszym podsumowaniem, a zarazem najbardziej spektakularną i miażdżącą lewackich totalitarystów krytykę, przedstawiła w Oxfordzie pewna 12-latka, która w krótkich, żołnierskich słowach podsumowała ekoterrorycztyczny plan i jego konsekwencje:
How depressing that, in the home of the Magna Carta and Habeas corpus, British people feel compelled to march at the #OxfordProtest for the freedom to simply travel in their car. This twelve year old girl absolutely nails it. ✨ https://t.co/XRIbuJk3Ht pic.twitter.com/pxBOkfRxxB
— Rush (@exRAF_Al) February 19, 2023
Plan jest inspirowany budzącą kontrowersję inicjatywą C40, którą stworzyły władze kilkudziesięciu światowych metropolii w celu zmniejszenia do zera emisji netto gazów cieplarnianych, m.in. poprzez ograniczenie ruchu samochodowego i spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego, choć sam Oxford nie należy do tej grupy.
Protest against 15 minute cities in Oxford. pic.twitter.com/mNClz3YxiL
— WireSpy (@Spy5Wire) February 18, 2023
Oxford
Protest against 15 Minute Cities and LTNs.
Say Hi to the drone. pic.twitter.com/abgB22Ilyz
— Zero to Here…Oh (@zero_to_here_oh) February 18, 2023
Mask-wearers are the pits! #oxfordprotest pic.twitter.com/BfNNGiWcvm
— Charlotte, The Baroness 💫 (@CharlotteEmmaUK) February 18, 2023