
Już w czerwcu pierwsze samorządy udostępnią mieszkańcom płatność Blikiem w mObywatelu. Bez prowizji i w kilku kliknięciach zapłacicie za podatek od nieruchomości i inne samorządowe opłaty – poinformował w piątek sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Minister wyjaśnił, że projekt takiej płatności rząd realizuje we współpracy z BLIK i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Cieszyński do wpisu na Twitterze na ten temat dołączył nagranie, na którym widać, jak będzie wyglądała nowa usługa.
Już w czerwcu pierwsze samorządy udostępnią mieszkańcom płatność Blikiem w mObywatelu. Bez prowizji i w kilku kliknięciach zapłacicie za podatek od nieruchomości i inne samorządowe opłaty. Projekt realizujemy we współpracy z @BLIKmobile i @BGK_pl, a wyglądać to będzie tak ⤵️ pic.twitter.com/kby5vZKwWw
— Janusz Cieszyński (@jciesz) March 31, 2023
Aplikacja mObywatel wkrótce zyska nowe funkcje i zmieni wygląd. Na rządowym portalu w zakładce poświęconej mObywatelowi 2.0 dostępne są specjalne makiety, które prezentują, w jaki sposób w aplikacji będzie można załatwiać poszczególne sprawy. Oprócz ePłatności to także m.in. wystawienie pełnomocnictwa, zgłoszenie nielegalnych treści w sieci, jak również możliwość sprawdzenia, czy autobus, którym np. będzie się podróżować, ma ważne badania techniczne i polisę OC.
Jednocześnie z pracami nad nową odsłoną mObywatela trwają prace legislacyjne nad ustawą o aplikacji mObywatel, która pozwoli m.in. na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty, a w bankach obowiązek respektowania dowodu w mObywatelu zostanie wprowadzony 1 września.
Ustawę o mObywatelu, która przewiduje także dodanie do aplikacji szeregu nowych dokumentów, 9 marca uchwalił Sejm, a w czwartek 30 marca Senat przyjął ją z poprawkami. Zaproponowane przez senatorów zmiany rozpatrzą jeszcze posłowie. Potem ustawa trafi do prezydenta.