
W tym roku 8 czerwca wypada zarówno Boże Ciało jak i rocznica śmierci założyciela Islamu – Mahometa.
W Kościele w czwartek przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W centrum uroczystości jest eucharystia, w której koncentruje się życie duchowe Kościoła – powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że udział w procesji pokazuje, że obecność Chrystusa w świecie jest absolutnie konieczna.
Boże Ciało w Polsce i na świecie
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, jest świętem ruchomym. W Polsce przypada w czwartek po uroczystości Najświętszej Trójcy.
Boże Ciało w większości państw wypada w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Inaczej jest np. we Włoszech, gdzie święto to obchodzi się w niedzielę po uroczystości Trójcy Świętej.
Do ustanowienia święta najpewniej przyczynił się cud eucharystyczny, który miał mieć miejsce w 1263 podczas mszy św. w Bolsenie w regionie Lacjum, gdy Hostia w dłoniach księdza wątpiącego w prawdziwość Eucharystii przemieniła się w prawdziwe ciało.
Śmierć Mahometa
8 czerwca wypada także rocznica śmierci Muhammada ibn Abd Allaha ibn Abd al-Muttaliba, który do historii przeszedł jako Mahomet.
Założyciel islamu zmarł 8 czerwca 632 roku. Mahomet wierzył, że założona przez niego religia jest kontynuacją judaizmu i chrześcijaństwa, pozbawioną jednak fałszywych naleciałości i przekłamań. Abd al-Muttalib zmarł, nie pozostawiając po sobie męskiego potomka, co znacząco wpłynęło na późniejszy burzliwy rozwój islamu.