W dobie wszechobecnych technologii i rosnącej liczby użytkowników Internetu, posiadanie własnej strony WWW stało się niemal obowiązkiem dla każdej firmy. Strona internetowa jest wirtualną wizytówką przedsiębiorstwa i miejscem do prezentowania oferty. Aby jednak dobrze spełniała swoje funkcje, powinna być prawidłowo zaprojektowana. Jak zbudowana jest strona WWW? Z jakich elementów się składa? Co powinna zawierać skuteczna firmowa witryna? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Domena i hosting, czyli co jest niezbędne do istnienia każdej strony
Żadna witryna nie będzie istniała i odpowiednio funkcjonowała bez domeny i hostingu.
Domena to unikalna nazwa identyfikująca stronę internetową w sieci. Umożliwia ona odnalezienie danej strony poprzez wpisanie jej adresu w przeglądarkę. Domena składa się z nazwy głównej oraz końcówki, np. twojastrona.pl. Aby posiadać własną domenę, należy ją zarejestrować u jednego z rejestratorów domen.
Jaką domenę wybrać? Otóż nazwa domeny powinna kojarzyć się z daną firmą lub marką czy branżą. Powinna być także możliwie jak najkrótsza oraz łatwa do wymówienia i zapamiętania. Unikać zaś należy polskich znaków, cyfr i myślników.
Każda strona WWW musi być przechowywana na serwerze, który jest odpowiedzialny za jej udostępnianie w Internecie. Serwer to specjalistyczny komputer, który ma za zadanie przechowywać pliki witryny oraz obsługiwać żądania wysyłane przez przeglądarki użytkowników.
Hosting to usługa polegająca na udostępnianiu przestrzeni na serwerze do przechowywania plików strony WWW. Hosting sprawia, że witryna jest dostępna dla internautów 24/7. Istnieje wiele firm oferujących usługi hostingowe, różniące się ceną, jakością obsługi czy dostępnymi opcjami. Ważne jest, aby wybrać dobrą, sprawdzoną usługę, która zapewni szybkie, sprawne i bezawaryjne funkcjonowanie strony internetowej.
Z czego składa się strona internetowa?
Zaprojektowanie i zbudowanie strony internetowej wymaga wiedzy i umiejętności technicznych. Strona WWW składa się z kilku podstawowych elementów, które razem tworzą jej strukturę i wygląd. Należą do nich m.in.:
- HTML (HyperText Markup Language) – język znaczników służący do opisu struktury informacji zawartych w serwisie internetowym. HTML umożliwia tworzenie tytułów, akapitów, list, tabel, odnośników czy formularzy.
- CSS (Cascading Style Sheets) – kaskadowe arkusze stylów pozwalające na kontrolowanie wyglądu elementów na stronie. Dzięki CSS można zmieniać kolory, czcionki, marginesy czy tło elementów HTML.
- JavaScript – skryptowy język programowania używany głównie do manipulowania zawartością strony oraz tworzenia efektów interaktywnych. Przykłady zastosowań JavaScript to obsługa zdarzeń (np. kliknięcia), walidacja formularzy, animacje czy dynamiczne zmiany zawartości strony.
Co powinna zawierać dobra strona WWW?
Nowoczesna, estetyczna i funkcjonalna strona internetowa potrafi przyciągnąć nowych klientów i pozytywnie wpłynąć na wyniki sprzedażowe. Aby jednak tak było, musi być odpowiednio zaprojektowana. Jakie elementy i cechy powinna posiadać skuteczna strona WWW? O czym nie można zapomnieć? Podpowiadamy poniżej.
Responsywny design
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z Internetu za pomocą urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Dlatego ważne jest, aby strona WWW była responsywna, czyli dostosowywała swoją zawartość do różnych rozmiarów ekranu. Dzięki temu internauci mogą komfortowo przeglądać ją na dowolnym urządzeniu.
Technologia RWD (Responsive Web Design) znacząco ułatwia nawigację po witrynie. Warto też mieć na uwadze, że responsywność to istotna cecha nie tylko ze względu na użytkowników Internetu, ale też z punktu widzenia SEO. Algorytmy lepiej bowiem oceniają strony responsywne i umieszczają je na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania Google.
Atrakcyjny wygląd
Internauci w ciągu zaledwie kilku sekund wyrabiają sobie pierwsze zdanie o stronie, a co za tym idzie – o firmie. Należy więc zadbać, aby witryna robiła dobre wrażenie i wywoływała pozytywne skojarzenia. Powinna być estetyczna i nowoczesna. Projekt graficzny musi być dostosowany do danej branży oraz grupy docelowej. Ważną rolę odgrywa odpowiednia kolorystyka, dopasowana do oferowanych produktów lub usług oraz wywołująca pożądane emocje.
Bardzo ważne są wysokiej jakości zdjęcia i grafiki, które zachęcą do skorzystania z firmowej oferty. Wszystkie elementy wizualne znajdujące się w witrynie powinny być ze sobą spójne. Układ graficzny powinien być ujednolicony na każdej podstronie.
Najlepiej zlecić wykonanie indywidualnego projektu specjalistom, którzy zadbają, aby strona internetowa była zarówno atrakcyjna, jak i funkcjonalna. Przykładem są doradcy internetowi WeNet, a ich ofertę można sprawdzić na https://wenet.pl/oferta/strony-www.
Przejrzysty układ
Dobra strona internetowa jest przejrzysta i ma logiczną, uporządkowaną strukturę. Użytkownik po wejściu na nią powinien od razu odnajdować najważniejsze informacje. Aby taki efekt osiągnąć, wszystkie elementy na stronie muszą być odpowiednio rozmieszczone i znajdować się w widocznych miejscach. Niezwykle ważne jest, aby na każdej stronie WWW znajdowało się czytelne menu zawierające najważniejsze zakładki.
Strona internetowa nie powinna być przeładowana zbyt dużą liczbą grafik czy nadmierną ilością tekstu, ponieważ wprowadza to chaos i negatywnie wpływa na estetykę. Należy także unikać krzykliwych banerów, wyskakujących okienek i nachalnych reklam – utrudniają one korzystanie z witryny, rozpraszają uwagę, zasłaniają treści i denerwują internautów.
Intuicyjna nawigacja
Właściwie zaprojektowana strona jest intuicyjna oraz wygodna w przeglądaniu. Użytkownik powinien bez trudu się po niej poruszać oraz wiedzieć, gdzie dokładnie się znajduje i jak może szybko dotrzeć do poszukiwanej podstrony. Funkcjonalność, użyteczność oraz przyjazność dla internautów zapewniają takie elementy, jak np.:
• pole wyszukiwania na górze strony,
• opcja filtrowania treści,
• ścieżka breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa,
• przyciski CTA (call to action) zawierające czytelne, wzywające do kliknięcia i podjęcia określonego działania komunikaty np. ,,Dowiedz się więcej’’,
• okienko czatu pozwalające klientowi na szybki i wygodny kontakt z firmą,
• zakładka FAQ (frequently asked questions) z gotowymi odpowiedziami na najczęstsze pytania.
Certyfikat SSL
Dziś każda strona powinna mieć też certyfikat SSL gwarantujący bezpieczeństwo. Jest to standard szyfrowania danych w Internecie, który zapewnia ochronę wrażliwych informacji, takich jak np. loginy, hasła czy numery kart kredytowych. Pamiętajmy, że poufność jest bardzo ważna dla internautów.
Strony, które zawierają certyfikat SSL, są dla użytkowników godne zaufania. Można je rozpoznać dzięki symbolowi zamkniętej kłódki oraz przedrostkowi HTTPS w pasku adresu. Witryna bez certyfikatu jest oznaczona jako niezabezpieczona. Taka informacja skutecznie odstrasza internautów i skłania do opuszczenia strony.
Budowa strony WWW – z czyjej pomocy warto skorzystać?
Strona internetowa zbudowana jest z wielu elementów. Jej stworzenie wymaga wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Projekt i budowę firmowej witryny najlepiej więc zlecić specjalistom WeNet, którzy doskonale znają się na technologii.
Eksperci tworzą strony, które są:
• zgodne z aktualnymi trendami i nowoczesne,
• dopasowane do branży i grupy odbiorców,
• atrakcyjne, przejrzyste i funkcjonalne,
• intuicyjne i wygodne w użytkowaniu,
• zgodne z SEO.
Jeśli skorzystasz z oferty WeNet otrzymasz indywidualny projekt strony, spełniający Twoje oczekiwania i potrzeby, a także:
- domenę i hosting,
- certyfikat SSL – gwarancję bezpieczeństwa,
- gwarancję stabilności i ciągłości działania strony,
- możliwość stopniowej rozbudowy witryny i rozwoju biznesu.
Co ważne, zyskasz też pomoc w obsłudze i prowadzeniu swojej witryny. Dedykowany opiekun zapewni Ci wsparcie techniczne i zajmie się wprowadzaniem zmian na stronie. Będzie do Twojej dyspozycji przez cały okres trwania współpracy.
Chcesz założyć własną stronę WWW, ale nie znasz się na kwestiach technicznych? Wejdź na WeNet.pl i sprawdź szczegóły oferty.