
Zdjęcia lotnicze uchwyciły dziwne zjawisko na wodach z Long Island do Nowej Szkocji. Na fotografiach zarejestrowano grupę blisko 1400 rekinów.
Najczęściej spotkać je można pływające samotnie, do rzadkości należy grupowanie się ich w tak dużych ławicach. Wciąż nie jest jasne, dlaczego zwierzęta te pojawiły się tak licznie w jednym miejscu.
Naukowcy zbadali zdjęcia lotnicze wykonane w okresie od czerwca 1980 r. do listopada 2013 r. Odkryli 10 dużych grup rekinów krążących po okolicy i zachowujących się tak, jak gdyby wspólnie żerowały.
Po przestudiowaniu zdjęć lotniczych z okresu prawie 30 lat, podczas badań wielorybów północnoatlantyckich naukowcy odkryli, że rekiny zbierają się latem i jesienią, kiedy temperatury na powierzchni morza wahają się od 12 do 24 stopni C.
„Fotogrametria, wykorzystanie fotografii do mierzenia przedmiotów, zapewniła szacunkową długość zwierząt i pozwoliła nam sklasyfikować zwierzęta w agregacji jako prawdopodobne młode osobniki lub dorosłe” – powiedziała autorka badania Leah Crowe.
Największa zarejestrowana grupa liczyła co najmniej 1 398 rekinów i została zauważona w listopadzie 2013 r. Zjawisko zarejestrowano na wodach wokół południowej Nowej Anglii.
Naukowcy zauważyli również, że w tym czasie zooplanktonu w wodzie było wysokie, więc olbrzymia ławica prawdopodobnie szukała pożywienia na tym obszarze.
Źródło: weather.com