
Od jakiegoś czasu wiadomo, że homo sapiens krzyżowali się z neandertalczykami. Teraz okazuje się, że o tym, czy wśród przodków ma się neandertalczyka, można się dowiedzieć z kształtu nosa.
Dzięki badaniom archeologów i antropologów z University College London wiemy, że kształt nosa człowieka zawiera informacje o tym, czy wśród jego przodków są neandertalczycy.
Nos neandertalczyka
Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie naukowym „Communications Biology” wskazują, że gen neandertalski przejawia się tym, że nos jego posiadacza jest większy i wyższy.
Nosy przedstawicieli homo sapiens zmniejszały się w procesie ewolucji po tym, jak wyszli oni z Afryki i osiedlili się w zimniejszych regionach.
O tym, że homo sapiens i homo neanderthalensis się krzyżowali, wiemy od 15 lat. Ślady po tych krzyżówkach musiały pozostać w ludzkim DNA i teraz naukowcy uczą się je rozpoznawać.
– Odkryliśmy, że niektóre fragmenty DNA odziedziczone po neandertalczykach wpływają na kształt naszych twarzy – mówi Dr Kaustubh Adhikari, współautor badań.
Cechą odziedziczoną po neandertalczykach są duże i wysokie nosy. Wiadomo, gdzie ta cecha jest najpopularniejsza – wśród Indian i mieszkańców wschodniej Azji.
– Od dawna spekulowano, że kształt naszych nosów jest determinowany przez dobór naturalny. Nasze nosy mogą pomóc nam regulować temperaturę i wilgotność powietrza, którym oddychamy. Nosy o różnych kształtach mogą lepiej pasować do różnych klimatów. Zidentyfikowany w czasie naszych badań gen mógł zostać odziedziczony po neandertalczykach, aby pomóc ludziom przystosować się do chłodniejszego klimatu, gdy nasi przodkowie opuścili Afrykę – wyjaśnia dr Qing Li z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju.
Neandertalskie nosy mogą zdarzać się jednak także w innych społeczeństwach. Neandertalczycy zamieszkiwali niemal całą Europę za wyjątkiem Skandynawii.
Homo neanderthalensis najprawdopodobniej potrafili mówić i myśleć abstrakcyjnie. Wytwarzali proste narzędzia i bardzo możliwe, że tworzyli także prymitywną sztukę.
Badacze twierdzą, że neandertalczycy zachowywali się w bardzo podobny sposób do homo sapiens.