
Indyjski rząd zatwierdził projekt ustawy, zgodnie z którą jedna trzecia miejsc w niższej izbie parlamentu (Lok Sabha) i zgromadzeniach stanowych ma przypadać kobietom.
Decyzja gabinetu p. Narendry Modiego oznacza spełnienie napływających od dekad próśb organizacji kobiecych i partii politycznych o zwiększenie udziału pań w organach ustawodawczych.
Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty przez obie izby parlamentu, o co apelował p. Modi, wejdzie w życie dopiero po ponownym wytyczeniu okręgów wyborczych, a to może nastąpić dopiero po przyszłorocznych wyborach, zatem gwarancja miejsc dla kobiet będzie obowiązywać najwcześniej od wyborów w 2029 r.
Pierwotna wersja ustawy została przedstawiona w izbie wyższej indyjskiego parlamentu (Rajya Sabha) w 2008 r., a następnie przyjęta w 2010 r., ale pozostawała w legislacyjnym zawieszeniu ze względu na opór polityków, którzy obawiali się utraty swoich miejsc na rzecz kobiet.
Kobiety stanowią prawie połowę z 950 mln zarejestrowanych wyborców w Indiach, ale jedynie 15% w parlamencie i około 10% w stanowych zgromadzeniach ustawodawczych. Indie plasują się na dole listy państw pod względem parytetu płci w organach ustawodawczych.
Tekst ukazał się w segmencie Postępy Postępu w numerze 39-40 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.