
Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador skrytykował Stanu Zjednoczone za udzielanie pomocy militarnej Ukrainie, sugerując, że jest ona „nieracjonalna” i wezwał do przekazania tych środków na rozwój gospodarczy Ameryki Łacińskiej – informuje we wtorek agencja Reutera.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej lewicowy prezydent Lopez Obrador skrytykował decyzję amerykańskiego Kongresu o nieprzekazaniu pomocy gospodarczej dla regionu Ameryki Łacińskiej. Następnie nawiązał do kompromisowego budżetu tymczasowego uzgodnionego w zeszłym tygodniu w Kongresie, w którym nie zapisano żadnych pieniędzy dla Kijowa.
– Właśnie zauważyłem, że teraz nie autoryzowano środków na wojnę na Ukrainie – powiedział Lopez Obrador. – Ale ile przeznaczyli na wojnę na Ukrainie? Od 30 do 50 miliardów dolarów. To najbardziej nieracjonalna rzecz, jaką można zrobić. I szkodliwa.
– Muszą więc zmienić swoją strategię i nauczyć się szacunku. To nie jest czas na ignorowanie meksykańskich władz – dodał prezydent.
Rząd Meksyku potępił rosyjską inwazję Rosji na Ukrainę, popierając kilka ważnych rezolucji ONZ krytykujących rolę Rosji w konflikcie, ale przyjął politykę neutralności i odmówił udziału w sankcjach. Dwa tygodnie temu prezydent bronił obecności rosyjskiej jednostki wojskowej na paradzie z okazji dnia niepodległości kraju.