
Od piątku obowiązują nowe przepisy dotyczące wystawiania mandatów przez straż miejską, wynikające z rozporządzenia szefa MSWiA. Funkcjonariusze mają teraz możliwość nakładania mandatów na rowerzystów, osoby korzystające z hulajnóg czy właścicieli nieruchomości.
Zmiany w rozporządzeniu dotyczą m.in. mandatów dla osób prowadzących pojazdy inne niż mechaniczne. Nowe przepisy pozwalają straży miejskiej lub gminnej na karanie mandatem osób poruszających się pojazdami niemechanicznymi – rowerami, hulajnogami czy rikszami.
W ramach nowych uprawnień strażnicy mogą nałożyć mandat w wysokości od 50 do 100 zł na osoby poruszające się rowerem lub hulajnogą, które przekraczają przejście dla pieszych lub poruszają się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.
W kwestii pojazdów niemechanicznych straż miejska uzyskała takie samo prawo do wystawiania mandatów, jak policja.
Ponadto straż miejska może nałożyć mandat do 500 zł na właściciela domu za opóźnione złożenie deklaracji o źródłach ciepła lub spalania paliw. Właściciel nieruchomości może również otrzymać mandat do 250 zł za brak widocznego numeru na budynku.

![Piekło zamarzło. Kowal krytykuje Zełeńskiego i stwierdza, że to on odpowiada za kryzys między Warszawą a Kijowem [VIDEO] Paweł Kowal. / Foto: screen sejm.gov.pl](https://nczas.com/wp-content/uploads/2024/02/Kowal-ok-100x70.jpg)
![AfD liderem sondaży. Mają jednak słaby punkt [SONDAŻ] AfD](https://nczas.com/wp-content/uploads/2023/07/afd-alternatywa-dla-niemiec-100x70.jpg)





