
Zespół naukowców zajmujących się komórkami macierzystymi dokonał pozornie niemożliwego i połączył sztuczne komórki ludzkie z embrionem kurczaka. To nowy, szokujący eksperyment, którego celem było lepsze zrozumienie rozwijającego się życia.
Do tej pory naukowcy nie byli w stanie odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób pewne komórki w rozwijającym się zarodku przeradzają się w mięśnie lub kończyny, podczas gdy inne stają się kościami i nerwami.
Teraz badacze kierowani przez dr. Ali Brivanlou z Rockefeller University w Nowym Jorku dokonali bezprecedensowego eksperymentu.
Poprzez wszczepienie hodowanych komórek ludzkich do zarodka kurczaka, naukowcy po raz pierwszy mogli zaobserwować, jak komórki te organizują się. Badanie opublikowano w tym tygodniu w czasopiśmie przyrodniczym Nature, w którym naukowcy ujawnili wewnętrzne machinacje tzw. „komórki organizacyjne”.
Zaskakujący eksperyment może obejść etyczne problemy związane z wykorzystaniem ludzkich embrionów w eksperymentach laboratoryjnych. Kraje takie jak USA zakazują stosowania zarodków starszych niż 14-dniowe, czyli mniej więcej w tym samym czasie, gdy zaczynają tworzyć się komórki nad którymi zespół Brivanlou prowadzi badania.
W nowym eksperymencie naukowcy pominęli zasadę poprzez hodowlę struktur embrionalnych pochodzących z ludzkich komórek embrionalnych. Komórki następnie wszczepiono do 12-godzinnych zarodków kurzych, które są w przybliżeniu odpowiednikiem 14-dniowego embrionu ludzkiego.
Co zaskakujące, naukowcy zauważyli, że zarodek kurzy rósł, a komórki organizacyjne dyktowały tworzenie drugiego systemu nerwowego kurcząt.
Dr Martin Blum, biolog rozwojowy z Uniwersytetu Hohenheim w Niemczech, powiedział, że „piękne” odkrycie może położyć kres stosowaniu rzeczywistych, ludzkich embrionów w laboratoriach.
Martin Pera, badacz komórek macierzystych w Jackson Laboratory w Maine, również pochwalił odkrycia, które otwierają nowe możliwości badania wczesnych defektów rozwojowych.
Jednak dr Brivanlou nie zgodził się z tym, że odkrycia jego zespołu mogą zastąpić użycie rzeczywistych zarodków ludzkich w eksperymentach laboratoryjnych.
„Nie ma substytutu dla studiowania prawdziwego embrionu” – powiedział. Dalej stwierdził, że podobne rozwiązania są uproszczonym modelem ludzkiego embrionu.
Zobacz: Prawo do broni w praktyce. Uzbrojony obywatel zabił napastnika z bronią w Oklahomie!
Źródło: „Daily Express”