Dom z poddaszem użytkowym – idealne rozwiązanie na mniejsze działki

Jeszcze do niedawna domy jednorodzinne w Polsce najczęściej były budowane jako konstrukcje piętrowe. Było to modne i popularne, zwłaszcza ze względu na dużą funkcjonalność i fakt, że wiele rodzin mieszkało razem, z dziadkami i rodzicami, tworząc wielopokoleniowy dom. Teraz młodzi ludzie wolą mieć swoje własne mieszkanie, dlatego coraz popularniejsze są domy parterowe. Jednak wciąż sporo osób wybiera domy piętrowe, często decydując się na gotowe projekty domów oferujące takie rozwiązania. Co decyduje o popularności i aktualności piętrowych budynków?

Dom przy Cyprysowej 56
Dom przy Cyprysowej 56

Projekt domu z poddaszem – optymalne rozwiązanie na mniejsze działki.

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu piętrowego, głównie ze względu na rosnące ceny działek. Niemałe znaczenie ma również utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych, co spowalnia tempo inwestycji indywidualnych. Aktualnie znaczna grupa inwestorów może sobie pozwolić jedynie na mniejsze działki, aby budżet zaplanowany na całą budowę mógł udźwignąć jeszcze koszty realizacji budynku. Stawiając na projekty domów z mieszkalnym poddaszem możemy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, pozostawiając jednocześnie miejsce na to, co w jednorodzinnym domu równie ważne, czyli ogród.

Domy z użytkowym poddaszem pozwalają na efektywne zagospodarowanie przestrzeni, dzięki rozdzieleniu strefy dziennej od nocnej. Prywatna strefa ma swoje miejsce na poddaszu, a dzienne aktywności toczą się w połączonej części dziennej, z salonem i kuchnią. Projekty domów z piętrem mieszkalnym są często tańsze w budowie, ponieważ wymagają mniejszych fundamentów i mają mniejszą powierzchnię dachu, co czyni je atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu osób poszukujących funkcjonalnego i ekonomicznego domu. Warto podkreślić również inną cechę domów piętrowych, która sprawia, ze w niektórych przypadkach są jedynym rozwiązaniem. Takie projekty domów doskonale nadają się na wąskie działki, gdzie pojawiają się ograniczenia, co do szerokości budynku. Z oczywistych względów w dwukondygnacyjnym domu zmieścimy więcej pomieszczeń, co w przypadku wąskich działek bywa trudne do uzyskania w parterowych konstrukcjach.

Dom przy Migdałowej 6 – projekt domu na wąską działkę
Dom przy Migdałowej 6 – projekt domu na wąską działkę

Ekonomia realizacji i komfort użytkowania.

Domy z użytkowym poddaszem pozwalają na efektywne zagospodarowanie przestrzeni, dzięki rozdzieleniu strefy dziennej od nocnej. Prywatna strefa ma swoje miejsce na poddaszu, a dzienne aktywności toczą się w połączonej części dziennej, z salonem i kuchnią. Projekty domów z piętrem mieszkalnym są często tańsze w budowie, ponieważ wymagają mniejszych fundamentów i mają mniejszą powierzchnię dachu, co czyni je atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu osób poszukujących funkcjonalnego i ekonomicznego domu. Najbardziej ekonomiczne w realizacji są projekty z prostym dachem dwuspadowym, bez lukarn, wylewanych balkonów i podpiwniczenia. Zwiększająca się popularność domów piętrowych wynika w dużym stopniu właśnie z ich praktyczności i ekonomii realizacji. Budynki tego typu, zwłaszcza te o kwadratowym lub prostokątnym kształcie, są proste w budowie i dają się w optymalany sposób posadowić na działce, o różnych wystawach.

Główne Dom przy Wiosennej 21 – projekt domu taniego w budowie
Główne Dom przy Wiosennej 21 – projekt domu taniego w budowie

Jak dobrze wybrać projekt domu z mieszkalnym poddaszem?

Decyzja o budowie domu piętrowego to poważne przedsięwzięcie, dlatego warto dokładnie przemyśleć kilka kluczowych kwestii, z których najważniejszy temat to wybór projektu. Optymalny dom powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i spełniać wymogi formalne związane z warunkami zabudowy wydanymi dla działki budowlanej.  Niezwykle istotny jest funkcjonalny rozkład pomieszczeń, który zapewni wygodę użytkowania. Domy z poddaszem użytkowym posiadają zwykle dwie łazienki, co znacząco podnosi komfort użytkowania, szczególnie gdy dom zamieszkuje większa rodzina. Warto pamiętać jednocześnie o kosztach utrzymania budynku. W przypadku prostych brył oraz o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, są one znacznie niższe. Patrząc w przyszłość warto zaplanować wentylację mechaniczną z rekuperacją, system paneli fotowoltaicznych, który będzie wspierał czyste ogrzewanie pompą ciepła. Swoje poszukiwania warto prowadzić na sprawdzonych stronach renomowanych pracowni projektowych. Najlepiej kupować gotowe projekty domów bezpośrednio u producentów, a więc architektów najlepiej znających szczegóły konstrukcyjne budynku. Fachowe doradztwo i lata doświadczenia pozwolą wybrać odpowiednie rozwiązanie na każdą działkę. Mając na myśli projekty domów tanich w budowie, posiadające poddasze użytkowe warto sprawdzić ofertę dostępną na stronach autorskiej pracowni projektowej GALERIADOMOW.PL