Konsorcjum firm architektonicznych przekazało spółce Centralny Port Komunikacyjny (CPK) szczegółowy projekt budowlany portu lotniczego, węzła przesiadkowego oraz dworca dla kolei. Jak będzie wyglądać ten port lotniczy zlokalizowany w Baranowie.

Innowacyjny terminal pasażerski na trzech poziomach
W przedstawionym projekcie lotniska przewidziano budowę terminala pasażerskiego o imponującej powierzchni około 450 tysięcy metrów kwadratowych. Terminal będzie funkcjonować na trzech poziomach, zapewniając sprawną obsługę pasażerów:
- Poziom +2: strefa odprawy biletowo-bagażowej, kontrola bezpieczeństwa, obsługa przylotów i odlotów w ramach strefy Schengen oraz część przylotów spoza niej.
- Poziom +1: przyloty i odloty w strefie Non-Schengen, centra transferowe oraz kontrola dokumentów.
- Poziom 0: bramki autobusowe dla stref Schengen i Non-Schengen, hala odbioru bagażu oraz hala przylotów.
Terminal zostanie połączony z pirsami – wydłużonymi częściami hali, które umożliwią pasażerom bezpośredni dostęp do samolotów. W pierwszej fazie funkcjonowania lotnisko ma obsługiwać do 11 tysięcy pasażerów na godzinę, z możliwością uruchomienia około 140 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej i opcją zwiększenia ich liczby do 170 w razie potrzeby.
Optymalizacje i planowana rozbudowa lotniska w Baranowie
W porównaniu z wcześniejszymi założeniami, projekt przeszedł szereg optymalizacji mających na celu zmniejszenie kosztów realizacji. Skrócono m.in. długość pirsów o około 100 metrów, co nie tylko ograniczy powierzchnię zabudowy, ale także skróci dystans, jaki muszą pokonać pasażerowie, ułatwiając im przesiadki.
Integracja transportu i infrastruktura CPK
Nowe lotnisko będzie wyposażone w 27 stanowisk dla samolotów wąskokadłubowych oraz 23 dla szerokokadłubowych, z możliwością elastycznego wykorzystania 18 stanowisk (jedno dla samolotu szerokokadłubowego lub dwa dla wąskokadłubowych). W zależności od typu floty, jednocześnie będzie można obsłużyć od 50 do 68 samolotów.
CPK ma stać się nowoczesnym węzłem integrującym różne środki transportu – samoloty, pociągi i autobusy. Spółka CPK prognozuje, że ok. 50% pasażerów będzie docierać na lotnisko pociągiem. Dworzec kolejowy zostanie bezpośrednio połączony z terminalem, a poczekalnia dla autobusów dalekobieżnych będzie zintegrowana z dworcem kolejowym, co przyspieszy i ułatwi przemieszczanie się podróżnych.
Kto stoi za projektem lotniska w Baranowie?
Za opracowanie projektu odpowiada konsorcjum złożone z renomowanych firm architektonicznych, w tym Foster + Partners i Buro Happold, wspieranych przez ponad 30 innych przedsiębiorstw z różnych branż, takich jak NACO, Kuryłowicz & Associates czy Cundall. W sumie w prace nad projektem zaangażowanych było niemal 500 specjalistów.
Spółka CPK planuje uzyskać decyzję lokalizacyjną od Wojewody Mazowieckiego do końca 2024 roku, co umożliwi złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.
Wywłaszczenia i rola prawnika w procesie budowy CPK
Realizacja tak ogromnej inwestycji, jaką jest lotnisko Baranów CPK, oraz towarzyszących mu projektów, wiąże się z koniecznością wywłaszczeń nieruchomości. Proces ten jest skomplikowany i wymaga spełnienia wielu formalności. Jeśli należą do Ciebie nieruchomości planowane pod budowę CPK lub inwestycji mu towarzyszących, należy rozważyć skorzystanie z profesjonalnego wsparcia prawnego. Pomoże to m.in. uzyskać większe odszkodowanie za wywłaszczenie w przypadku, gdy zostanie ono ustalone w zaniżonej kwocie.