Niezależnie od tego, czy chęć oszczędzania energii wynika z pobudek ekologicznych, czy też jest motywowana finansowo – proces ten bywa wyzwaniem. Powodzenie zależy od wielu czynników, wymaga cierpliwości i czasu, a w wielu przypadkach opiera się na metodzie prób i błędów. Aby go usprawnić, warto podejść do oszczędzania metodycznie i zacząć od rozsądniejszego korzystania z najbardziej energochłonnych sprzętów. W ten sposób szybciej zauważysz efekty swoich wysiłków, łatwiej wyrobisz dobre nawyki, a oszczędzanie nie będzie tak ograniczające. Zobacz, jak skutecznie walczyć z marnowaniem energii!

Co pobiera najwięcej energii w domu? Sprzęty AGD i RTV, z których warto korzystać rozważnie!
Czy wiesz, że jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń w domu jest czajnik elektryczny? Średnia moc tego urządzenia wynosi 2000 W, a przeciętny koszt jego rocznej eksploatacji przekracza 150 zł. Kwota ta będzie jeszcze większa, jeśli regularnie gotujesz cały czajnik wody, a zużywasz jej tylko filiżankę. Takich niepozornych „pożeraczy” prądu jest więcej i są oni tym groźniejsi, że często nie zdajemy sobie sprawy z ich energochłonności, a przez to sporo energii się marnuje. Warto więc nauczyć się, jak oszczędzać prąd poprzez rozsądne korzystanie z najbardziej energochłonnych sprzętów.
Jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu? Należą do nich te najczęściej i najintensywniej użytkowane w domu. Poza czajnikiem elektrycznym są to:
- płyta indukcyjna;
- piekarnik elektryczny;
- zmywarka;
- pralka;
- lodówka.
Trzeba też pamiętać, że zarówno zużycie energii, jak i ranking największych domowych „pożeraczy” prądu podlegają okresowym wahaniom. W ten sposób latem na czoło zestawienia wysuwa się klimatyzacja, a zimą – system grzewczy. W upalne dni klimatyzacja może zużywać nawet 500 kWh miesięcznie!
Warto przy tym zauważyć, że sprzęty RTV nie są tak energochłonne, jak mogłoby się wydawać. Przykładowo, standardowy 55-calowy telewizor LED w ciągu godziny pracy pobiera zaledwie 130-160 W, czyli 0,13-0,16 kW. W tym czasie generuje on koszt zaledwie kilkunastu groszy. Podobnie „niedrogie” w użytkowaniu są nowoczesne laptopy. Przeciętnie pracują one z mocą 30 W – to naprawdę niewiele. Oczywiście nie oznacza to, że nie warto ograniczyć zużycia prądu również na tym polu (np. ustawić tryb ekologiczny i czasowe wyłączniki), ale zdecydowanie nie są to urządzenia, które kosztują cię najwięcej.

Jak zmniejszyć zużycie prądu przez najbardziej energochłonne urządzenia?
Jeśli udało ci się już zidentyfikować drogi, którymi energia „ucieka”, czas na konkretne działania! Najskuteczniejsze jest wyeliminowanie drobnych błędów, które popełnia się podczas korzystania z domowych sprzętów. Czasem wynikają one z nieświadomości, a czasem z wygody. Dobra wiadomość jest taka, że pozbycie się złych nawyków nie jest trudne, choć bywa czasochłonne i wymaga odrobiny samozaparcia.
Oto kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą oszczędzać bez większych wyrzeczeń:
- Płyta indukcyjna. Do gotowania używaj garnków o płaskim dnie, które bardziej równomiernie przewodzą ciepło. Pamiętaj, aby zawsze dopasować wielkość naczynia do rozmiarów palnika. Gotuj pod przykrywką – w ten sposób unikniesz strat ciepła i skrócisz czas gotowania.
- Piekarnik elektryczny. Korzystaj z niego, jeśli masz więcej potraw do podgrzania lub jedną potrawę o większej objętości. Mniejsze posiłki lepiej podgrzać w kuchence mikrofalowej. Warto też używać termoobiegu, który pozwala na pieczenie w niższej temperaturze. A jeśli chcesz dodatkowo zaoszczędzić, możesz wyłączyć piekarnik kilka minut przed końcem pieczenia – wciąż wysoka temperatura w środku pozwoli skutecznie dokończyć pieczenie.
- Zmywarka. Używaj jej tylko wtedy, gdy jest pełna. Postaraj się też jak najczęściej wybierać oszczędne programy pracy, w tym tryb eco, który zużywa nie tylko mniej energii, ale i wody.
- Pralka. W miarę możliwości pierz w niższych temperaturach i zawsze ładuj pralkę do pełna. Podobnie jak w przypadku zmywarki, dobrze sprawdzają się programy krótkie i eco.
- Lodówka. Aby zmniejszyć pobór prądu, upewnij się, że uszczelki lodówki są w dobrym stanie, a temperatura wewnątrz nie jest ustawiona zbyt nisko. Pamiętaj też, aby nie otwierać lodówki bez potrzeby, nie chować do niej ciepłych potraw, nie przeładowywać jej żywnością (do efektywnego działania lodówki potrzebna jest dobra cyrkulacja powietrza), a także nie ustawiać jej zbyt blisko źródła ciepła.
- Czajnik elektryczny. Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz.
- Odkurzacz. Regularnie czyszczony filtr i worek odkurzacza zwiększają jego efektywność.
Oszczędzaj energię elektryczną w sezonie grzewczym!
Rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć w sezonie grzewczym nawet kilka razy. Nie da się całkowicie ograniczyć wydatków na ogrzewanie domu lub mieszkania, ale możesz je widocznie ograniczyć. Już kilkanaście procent oszczędności pozostawi w portfelu pokaźną sumę.
Jak zmniejszyć zużycie energii na ogrzewaniu? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią izolację okien i drzwi, aby ciepło nie uciekało przez nieszczelności. Warto też zastosować rolety termiczne, które utrzymują wyższą temperaturę w pomieszczeniach. Ponadto pamiętaj o tym, aby jeszcze przed sezonem dokładnie sprawdzić piec i system rozprowadzający ciepło i naprawić ewentualne usterki – sprawnie działający system grzewczy to podstawa oszczędzania.
W razie możliwości ustaw niższą temperaturę w domu o 1-2 stopnie. Tak niewielka różnica nie wpłynie znacząco na komfort mieszkania, a przyniesie spore oszczędności. Zmniejsz też temperaturę, jeśli nikogo nie ma w domu, ale nie wychładzaj pomieszczeń całkowicie – późniejsze przywrócenie pożądanego stopnia ciepła będzie jeszcze bardziej kosztowne. Aby wspomóc się w wysiłkach, dobrze zaopatrzyć się w inteligentny termostat, który samodzielnie dostosowuje temperaturę w domu do pory dnia.
Stała kontrola zużycia energii w domu niewątpliwie wymaga zaangażowania, jednak wprowadzenie prostych nawyków ma naprawdę dużą skuteczność. Metoda małych kroków sprawdza się również w tym przypadku – pierwszy z nich to rozpoznanie największych „pożeraczy” energii. Zacznij działać już teraz!