Kotły na pellet zdobywają ostatnio coraz większą popularność. Co może skłonić do montażu jednego z nich? Co na ich temat mówią nowe przepisy?

Rosnące ceny paliw kopalnych i obawy o ich dostępność, coraz większa świadomość niekorzystnego wpływu na klimat, jaki wywieramy oraz restrykcyjna polityka Unii Europejskich skłaniają nas do wymiany zwykłych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Jednym z popularniejszych rozwiązań staje się ogrzewanie piecem na pellet. W obliczu nowych unijnych regulacji dotyczących modernizacji systemów grzewczych w budynkach, kotły na pellet okazują się doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kotłów gazowych. Warto więc przyjrzeć się ich zaletom. To robimy w nowym artykule. Wyjaśniamy w nim też, czy ich dalsze użytkowanie będzie możliwe po wprowadzeniu zmian w przepisach.
Zalety kotłów na pellet. Czemu warto zamontować piec na pellet?
Popularność kotłów na pellet to wynik kilku powodów. Jednym z nich jest fakt, że pellet drzewny, który stanowi paliwo w tego typu piecach, jest uznawany za odnawialne źródło energii odnawialnej. Powstaje on z odpadów drzewnych, co czyni go przyjaznym dla środowiska. W porównaniu do węgla, którego spalanie generuje duże ilości pyłów i dwutlenku węgla, pellet emituje również znacznie mniej zanieczyszczeń.
Ogrzewanie pelletem to również rozwiązanie efektywne i stosunkowo tanie. Pomimo wzrostu cen tego surowca, pozostaje on konkurencyjny cenowo w porównaniu do gazu i węgla. Piece na pellet cechują się wysoką efektywnością energetyczną, a ich działanie jest w pełni zautomatyzowane, co zapewnia wygodę użytkowania i minimalizuje konieczność częstego czyszczenia pieca, które jest prawdziwą zmorą użytkowników kotłów na węgiel.
Szeroki wybór kotłów na pellet można znaleźć na https://moskal.pl/kostrzewa/kotly-budynki-mieszkalne.
Czy kotły na pellet będą dozwolone po wprowadzeniu nowych przepisów?
Nowa dyrektywa budynkowa Unii Europejskiej, uchwalona w 2024 roku, wprowadza szereg regulacji dotyczących systemów grzewczych w budynkach. Ich celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz poprawa efektywności energetycznej. Zgodnie z tymi przepisami, od 2030 roku nie będzie już dozwolone instalowanie nowych kotłów gazowych w nowych budynkach, a istniejące budynki będą musiały przejść modernizację, obejmującą m.in. wymianę systemów grzewczych na bardziej ekologiczne.
Mimo wprowadzenia zakazu stosowania kotłów gazowych, piece na pellet pozostaną dozwolone. Wynika to z faktu, że pellet jest paliwem odnawialnym, a jego stosowanie jest zgodne z unijnymi celami dotyczącymi redukcji emisji gazów cieplarnianych i wspiera rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym (jest on wytwarzany z odpadów pochodzących z zakładów przetwórstwa drzewnego). Na montaż kotła inwestor może też otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.
Kotły Kostrzewa na paliwo stałe – wygodne, tanie i przyjazne dla środowiska
Jak widać, kotły na pellet to ekologiczne i efektywne źródło ciepła. Nie powinno więc dziwić, że ta technologia zyskuje coraz większą popularność w wielu krajach Europy i poza nią. Dzięki wykorzystaniu odnawialnego surowca, jakim jest drewno (a ściślej – odpady po jego przetwórstwie), piece tego typu przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w porównaniu do paliw kopalnych. Wykorzystanie odpadów pomaga też w budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Zgodnie z nowymi unijnymi przepisami, kotły na pellet będą nadal dozwolone, nawet po wprowadzeniu zakazu stosowania kotłów gazowych. Piec na pellet pozostaje więc jedną z najlepszych alternatyw dla przeciętnego inwestora – zwłaszcza, że wiele osób z nieufnością patrzy na systemy oparte o pompy ciepła i energię z fotowoltaiki, wokół których pojawiają się coraz większe kontrowersje.