
Sondażownia SW Research przeprowadziła sondaż dla serwisu rp.pl w sprawie opinii Polek i Polaków na temat Polexitu. W porównaniu do badań z poprzednich lat, widać spadek liczby osób, które chcą pozostać we wspólnocie.
Zapewne powodem do tego były słowa wicepremiera Jarosława Gowina, który kilka dni temu powiedział, że polski rząd może zignorować orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie pytań prejudycjalnych, które skierowali sędziowie SN.
Na pytanie o, czy chicał(a)byś wyjścia Polski z Unii Europejskiej?, respondenci odpowiedzieli następująco:
TAK – 17,2 %
NIE – 65,6 %
NIE WIEM – 17,2%
To oznacza, że ciągle 2/3 naszych obywatele widzi przyszłość Polski w związku z UE.
Odsetek pozostania Polski W Unii rośnie wraz z wiekiem czy poziomem wykształcenia. Najmniej jest ich u osób z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym – 53%. Najwięcej wśród osób z wykształceniem wyższym – 68 proc.
– Nie dziwi mnie, że poparcie rośnie wraz z wykształceniem, wiekiem i zamożnością, bo tacy ludzie więcej podróżują i bardziej doceniają swobodę przemieszczania się na obszarze strefy Schengen. Wreszcie wiek: starsi respondenci wciąż pamiętają z własnego doświadczenia, jak wyglądała Europa podzielona żelazną kurtyną – kwituje politolog prof. Antoni Dudek.
Warto jednak przypomnieć, że przynależność do strefy Schengen nie łączy się z udziałem w UE. Można nie należeć do Unii i być w tej strefie. O tym niestety mało, kto wie, a nieznajomość tego faktu, z pewnością wpływa na taki, a nie inny wynik.
Źródło: „Rzeczpospolita”