Prezydent Duda leci do papieża Franciszka. Czy zapyta go o głupoty, które wygadywał na Litwie?

Papież Franciszek, prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser Duda. Foto: PAP/Radek Pietruszka
Papież Franciszek, prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser Duda. Foto: PAP/Radek Pietruszka
REKLAMA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą wizytę w Stolicy Apostolskiej, gdzie zostaną przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka. Czy prezydent Duda będzie miał odwagę wyjaśnić papieżowi, że na Litwie dał antypolską wypowiedź?

Będzie to już trzecie spotkanie obecnego prezydenta z papieżem Franciszkiem. Po raz pierwszy Andrzej Duda gościł w Watykanie w listopadzie 2015 roku. Do kolejnego spotkania doszło w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

REKLAMA

Przypomnijmy, że ostatnio papież Franciszek podczas wizyty na Litwie, uległ nacjonalistycznym litewskim propagandystom i porównał Polaków z nazistowskimi Niemcami! Papież podkreślając cierpienia, jakie dotykały Litwinów ze wschodu i z zachodu, powiedział: „Kiedy pomyśli się o wschodzie, jest tam wasza trudna historia. Ale część tej tragicznej historii przyszła z Zachodu, od Niemców, od Polaków, ale przede wszystkim od nazizmu”.

Jak przekazał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, wizyta prezydenta Dudy ma związek z przypadającą we wtorek 16 października 40. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Szczerski zaznaczył, że rozmowa prezydenta Dudy i papieża Franciszka będzie dotyczyć kwestii polskich, także w kontekście przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Innym tematem rozmowy – dodał minister – będą współczesne problemy i wyzwania globalne.

„Prezydent jedzie z przesłaniem o Polsce, jako kraju odpowiedzialnym, kierującym się wartościami solidarności, pokoju, wartościami chrześcijańskimi, które nas do tego zobowiązują, żeby widzieć nie tylko własne potrzeby, ale widzieć szersze potrzeby na świecie i być aktywnym w działaniu na rzecz wyrównywania szans, pokoju na świecie, pomocy biedniejszym krajom” – mówił szef gabinetu prezydenta. „Polska jest krajem, który jest adwokatem równości państw, wyrównywania szans, ale także pomocy tym, którzy są słabsi, a mają takie same prawa i taką samą godność” – dodał.

Na poniedziałek zaplanowano także rozmowę prezydenta z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Prezydencki minister poinformował, że we wtorek para prezydencka weźmie udział we mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie. „Mszę będzie koncelebrować grupa polskich księży, przewodniczyć będzie kardynał Zenon Grocholewski, a homilię wygłosi arcybiskup Jan Pawłowski” – przekazał. Po liturgii Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie papieża Polaka.

Tego samego dnia, z okazji Światowego Dnia Żywności, prezydent złoży wizytę w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. W siedzibie FAO Duda wygłosi przemówienie w trakcie sesji plenarnej, a następnie spotka się z Dyrektorem Generalnym Jose Graziano da Silva.

Szczerski przekazał, że debata w FAO będzie dotyczyła powiązania kwestii żywnościowych z kwestią klimatyczną. „Prezydent będzie mówił o związkach pomiędzy ochroną klimatu, potrzebą zrównoważonego rozwoju a programami żywnościowymi, potrzebami rolnictwa i produkcji żywności na świecie” – podkreślił prezydencki minister.

Po południu para prezydencka złoży wizytę w siedzibie głównej Światowego Programu Żywnościowego (WFP). W WFP zaplanowano założenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych w akcjach humanitarnych oraz spotkanie prezydenta i dyrektora Zarządzającego Światowego Programu Żywnościowego Davida Beasleya. (PAP)

REKLAMA