
W 2019 roku będziemy mieli aż 8 długich weekendów, które pozwolą nam się cieszyć nawet 31 dniami, pod warunkiem że umiejętnie wykorzystamy 5 dni urlopu. Jak najlepiej wykorzystać przysługujące nam dni, żeby cieszyć się dłuższym wypoczynkiem w przyszłym roku? Nie licząc zwykłych weekendów, nawet te 8 długich może trwać ponad 30 dni.
Pierwszy długi weekend wypadnie już na przełomie 2018 i 2019 roku. Tym razem 1 stycznia wypada we wtorek, co oznacza, że żeby cieszyć się 4 dniami wolnymi, trzeba wykorzystać urlop w poniedziałek 31 grudnia. To oznacza też, że święto Trzech Króli wypadnie w niedzielę.
Kolejny długi weekend dopiero w kwietniu i nie jest to żadne zaskoczenie – wypadają wówczas po prostu Święta Wielkanocne. Świąteczny poniedziałek wypada w przyszłym roku 22 dnia kwietnia.
Biorąc jeden dzień wolnego będziemy mogli cieszyć się aż 5 dniami wolnymi na początku maja. 1 maja wypada w tym roku w środę, również 3 maja (piątek) jest wolny od pracy, pozostaje więc wziąć urlop 2 maja i cieszyć się długim weekendem majowym.
20 czerwca w czwartek obchodzić będziemy Boże Ciało, biorąc wówczas urlop w piątek będzie można cieszyć się czterema dniami wolnymi. Podobnie będzie w sierpniu, kiedy 15 dnia miesiąca (czwartek) obchodzimy Święto Wojsko Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny.
Aż dwa długie weekendy wypadną w listopadzie, jednak żadnego nie będzie można sobie przedłużyć wzięciem dnia wolnego. 1 listopada wypada bowiem w piątek, a 11 listopada w poniedziałek, co oznacza że będziemy mieli dwa razy 3-dniowy weekend.
Ostatnia szansa na długi weekend w przyszłym roku to okres Świąt Bożego Narodzenia. Wigilia, 24 grudnia, wypada w tym roku w środę, a 25 i 26 grudnia są dniami wolnymi od pracy. Biorąc jeden dzień wolnego możemy zyskać 5-dniowy weekend.
Przy tym temacie warto pochylić nad samym sensem ustanawiania dni wolnych od pracy przez państwo. Czy taka ingerencja jest konieczna, czy też można byłoby zostawić te kwestie dobrowolną umową z pracodawcą? A jeżeli uważacie, że państwo musi ustanawiać jakieś dni wolne od pracy, to jakie i dlaczego?
Źródło: Onet/NCzas