Eksperci przeanalizowali słynne „paski TVP”. Oto, co im wyszło

Jeden z wielu przykładów "pasków TVP"/fot. YouTube
Jeden z wielu przykładów "pasków TVP"/fot. YouTube
REKLAMA

Dr Rafał Zaborowski z londyńskiego King’s College wraz z zespołem badawczym z London School of Economics przeanalizował „paski TVP”. Jednym z wniosków płynących z analizy jest fakt, że coraz rzadziej podaje się w nich informacje.

Londyński badacze przeanalizowali ponad 8,7 tys. pasków informacyjnych w TVP Info oraz TVN24, które ukazały się 11 listopada 2017 roku. Wychodzi na to, że w przekazie rządowym mamy niezwykle silną propagandę nawet nie tyle rządową, ale partyjną. Naukowcy używają też określenia „paski grozy” w kontekście pasków teoretycznie informacyjnych w telewizji rządowej.

REKLAMA

Przytaczają również najsłynniejsze, które pojawiły się w TVP Info. Wśród przekazów przeciwko oficjalnemu wrogowi partii rządzącej są: „Bruksela pozwala Hiszpanom pałować ludzi, a nam zabrania zwalczać kornika drukarza”, „Platforma Obywatelska niezadowolona z rosnącego globalnego znaczenia Polski”, „Platforma Obywatelska wykorzystuje metody niemieckiej hitlerowskiej propagandy” oraz „Obrońcy pedofilów i alimenciarzy twarzami oporu przeciw reformie sądownictwa”. Z drugiej strony zaś mamy te, które bezczelnie zachwalają partię rządzącą, czyli: „Świat pod wrażeniem polskiej gospodarki” czy „Rząd zjednoczonej prawicy buduje silną pozycję Polski na świecie”.

Co niezwykle ciekawe, TVP Info przytaczała słowa prezydenta Andrzeja Dudy w 17 proc. swoich pasków. Z kolei lider partii Prawo i Sprawiedliwość, który w rządzie nie pełnił żadnej funkcji, był przytaczany aż w 45 proc. pasków. Dla porównania, TVN24 cytowało obu powyższych w 6 proc. swoich pasków.

Paski bez bezpośredniego cytatu polityków przedstawiają podobną tendencję, z Kaczyńskim dominującym nad paskiem w TVP, podczas gdy prawie nieobecnym w TVN24. Liczba pasków dotyczących Donalda Tuska była podobna w obu stacjach (z 47 paskami w TVN24 i 32 paskami w TVP Info), ale ich ton był różny: w TVN24 28 pasków związanych z Tuskiem było pozytywnych lub neutralnych, a 2 były krytyczne lub antagonistyczne. W TVP Info sytuacja była odwrotna: 7 pasków było pozytywnych lub neutralnych, a 23 było krytycznych lub antagonistycznych – czytamy w opracowaniu.

Źródło: onet.pl

REKLAMA