Korea Południowa otworzyła ogień. Strzelają w kierunku państwa Kim Dzong Una!

Korea Południowa Kim Dzong Un strzały
Wojsko Korei Południowej i Kim Dzong Un. / foto: Wikimedia
REKLAMA

Północnokoreański żołnierz uciekł do Korei Południowej – poinformował w czwartek rzecznik resortu obrony tego kraju. Południowokoreańscy żołnierze oddali ok. 20 strzałów ostrzegawczych, gdy do granicy zbliżyli się ścigający uciekiniera żołnierze z Północy.

Żołnierz przedostał się do Korei Południowej w czwartek rano czasu lokalnego, przekraczając linię demarkacyjną, granicę między dwiema Koreami, w gęstej mgle.

REKLAMA

To kolejna taka ucieczka w ostatnich tygodniach. W listopadzie północnokoreański żołnierz, postrzelony przez kolegów podczas ucieczki przez linię demarkacyjną w Panmundżomie, dostał się do Korei Południowej.

Według sił wojskowych Korei Płd. żołnierz najpierw jechał wojskowym dżipem, ale musiał go porzucić, ponieważ urwało się koło. Kontynuował ucieczkę pieszo. Gdy został ranny, schronił się za południowokoreańskim obiektem na tzw. Wspólnym Obszarze Bezpieczeństwa w strefie zdemilitaryzowanej między Koreami. Stamtąd zabrali go żołnierze południowokoreańscy i amerykańscy.

Rannego, do którego strzelało czterech północnokoreańskich żołnierzy, przetransportowano do szpitala śmigłowcem. Południowokoreańscy żołnierze oddali ok. 20 strzałów ostrzegawczych do polujących na dezertera żołnierzy Kim Dong Una, który uciekł w czwartek, podała agencja Yonhap.

Mężczyzna, który o godz. 8:04 czasu lokalnego przekroczył granicę koreańską był niskim rangą wojskowym.

Zobacz: Znamy skład Polaków na Turniej Czterech Skoczni! W kadrze 17-letni siostrzeniec Adama Małysza!

Siły południowokoreańskie poinformowały, że w sumie żołnierze północnokoreańscy oddali do niego ok. 40 strzałów i że został raniony pięciokrotnie.

Od czasu zakończenia wojny koreańskiej (1950-1953) około 30 tys. osób uciekło z Korei Północnej do Korei Południowej, ale ucieczki przez silnie strzeżoną linię demarkacyjną należą do rzadkości. Najwięcej uciekinierów wydostało się z Korei Północnej przez Chiny.

Państwa koreańskie pozostają w stanie wojny, gdyż konflikt zbrojny między nimi zakończył się rozejmem, a układu pokojowego nie podpisano.

Zobacz: PROGNOZA POGODY na Święta Bożego Narodzenia. Nie mamy dobrych wiadomości

Źródło: PAP, Reuters

REKLAMA