
Podczas tegorocznego szczytu w Davos, noblista, Joseph Stiglitz zaproponował wprowadzenie systemu podatkowego, który pomógłby walczyć ze zjawiskiem unikania płacenia podatków między innymi przez wielkie koncerny jak Apple. Rozwiązaniem byłoby nałożenie jednego globalnego podatku w wysokości 15-20 proc. przychodów.
Wszyscy znamy sprawę Apple w Irlandii, ale to dotyczy również innych firm. Spójrzmy na liczby. W 2015 roku Google miał 22,6 bln euro przychodu, a zapłacił jedynie 48 mln euro podatku. Wygląda na to, że każdy pracownik Google wygenerował przychód rzędu 45 mln dol., a efektywna stawka podatkowa tej firmy w Europie wyniosła 0,002 proc. To żart!
Dlaczego ten system tak działa? Bo zbyt wiele osób na tym korzysta: konsultanci, biurokraci. Tymczasem sposób jest jeden: każda korporacja powinna jawnie raportować, ile podatków zapłaciła kraj po kraju. Jak nie powie, ląduje na czarnej liście – grzmiał w Davos Davide Serra, prezes Algebris Investments.
Zobacz również:Ludzie cieszą się, że są okradani! Mózgi przeorane socjalizmem. Braki podstawowej edukacji ekonomicznej u większości Polaków są wielkie
Raportowanie CbC (country-by-country reporting) musi być publiczne. Organizacje pożytku publicznego, media, społeczeństwo obywatelskie muszą mieć dostęp do tych danych. I nie akceptuję tłumaczeń, że to ingerowanie w tajne porozumienia. Kiedy byłem ministrem finansów Francji, ustaliłem CbCr dla francuskich banków i jakoś nie stały się przez to mniej konkurencyjne – wtórował Pierre Moscovici, komisarz ds. gospodarczych, finansowych, podatków i ceł Komisji Europejskiej.
Potrzebujemy czegoś więcej niż przejrzystości, potrzebujemy nowych reguł rządzących firmami w kulturze, w której chciwość jest dobra – dodała Winnie Byanyima.
Byanyima podkreśliła, że wyciek pieniędzy z krajów z silną gospodarką do rajów podatkowych stanowi poważny problem, który rozwiązać należy poprzez reformę systemu podatkowego na globalną skalę. Co więcej, zaznaczyła, że elity są w posiadaniu narzędzi do przeprowadzenia potrzebnych zmian, jednak brak jakichkolwiek działań w tym kierunku wynika z braku śmiałości.
Czytaj też: Tak działa obniżka podatków Donalda Trumpa. Gigant wraca do USA z setkami miliardów dolarów
Prawdziwy problem polega na tym, że globalny system pozwala ludziom legalnie unikać podatków. Teraz USA obniżają podatek korporacyjny i to kolejna ucieczka. Gdzie jest koniec obniżania podatków? Jak długo możemy jeszcze obniżać stawki? Do 10 proc.? Do 5 proc.? Do zera? Wtedy w kraju nie będzie na nic pieniędzy, na rozwój, edukację czy opiekę zdrowotną – mówił w Davos Joseph E. Stiglitz, profesor Columbia University oraz laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.
W opinii Stiglitza należałoby nałożyć na każdą korporację podatek globalny, który w wynosiłby 15-20% przychodów.
Każda firma decydowałaby o tym, gdzie te przychody wygenerowała. To zatrzymałoby wyścig na samo dno – skwitował.
Warto przeczytać: „Nie uratowaliśmy go”. Czy to możliwe, że Mackiewicz przeżył? Taka historia się już kiedyś wydarzyła
Źródło: money.pl