Ekspert: Mackiewicz nie żyje, nie ma na to szans. „Kiedyś przeżył na Nanga Parbat ponad tydzień, by zejść i przestraszyć ratowników”

Mackiewicz Nanga Parbat
Tomasz Mackiewicz. / fot. Facebook
REKLAMA

Według Roberta Szymczaka, lekarza koordynującego akcję ratowniczą na Nanga Parbat, nie ma szans na to, by Mackiewicz przeżył. To niemożliwe z medycznego punktu widzenia – uważa.

Decyzja o tym, by zaprzestać działań ratunkowych wobec Tomasza Mackiewicza i skupić się jedynie na ratowaniu życia Revol, zapadła 27 stycznia późnym wieczorem. Ze względu na złe warunki atmosferyczne nie zrealizowano pierwotnego planu, który zakładał wylądowanie helikopterem na wysokości 6500 metrów i uratowanie obojga himalaistów.

REKLAMA

Szans na to, by Mackiewicz po tygodniu był żywy nie widzi lekarz Robert Szymczak.

02.02.2018 mija tydzień od momentu kiedy Tomasz Mackiewicz ostatni raz widziany był przez Elisabeth Revol. Przebywał wtedy na wysokości 7280m, w szczelinie lodowca, miał wtedy zaburzenia świadomości, nie był w stanie samodzielnie schodzić. Z medycznego punktu widzenia nie jest prawdopodobne by jeszcze żył – zapisano w raporcie z akcji ratowniczej.

Zobacz także: Bielecki i Urubko stanęli przed dramatycznym wyborem. „Dwie osoby bez zasobów nie są w stanie tego zrobić”

Ojciec Mackiewicza uważa, że jego syn był zdolny do przeżycia 6 dni w górach. Nie jest w tej opinii odosobniony, „Asia Times” w artykule, w którym chwali postawę ratowników przypomina też, że Mackiewicz już kiedyś przeżył ponad tydzień na Nanga Parbat.

Kiedyś przeżył sam w biwaku przez ponad tydzień w Nanga Parbat podczas złej pogody… tylko po to, aby zejść później i przestraszyć ratowników, którzy już się wycofywali – przypomniano.

Jest jednak jeden szczegół – tym razem Mackiewicz był w tragicznym stanie już wtedy, kiedy rozstawał się z Revol. Nawet jeżeli ta zostawiła go opatulonego w zamkniętej jamie, to i tak polski himalaista miał szanse na przeżycie maksymalnie pierwszej nocy.

Prawdopodobnie zmarł w wyniku deterioracji wysokościowej – wycieńczenia wysokością na co składają się przede wszystkim niedotlenienie wysokościowe, wychłodzenie organizmu oraz odwodnienie – dodano w raporcie z akcji ratunkowej.

Czytaj więcej: Elisabeth Revol kłamała ws. Tomasza Mackiewicza? Polski himalaista wątpi w jej wersję wydarzeń

Źródło: sport.pl/sportowefakty.pl

REKLAMA