
Zapowiada się najwyższa podwyżka emerytur od 5 lat. „Najniższa emerytura wzrośnie w tym roku o 29,80 zł. Z kolei przeciętne świadczenie emerytalne będzie wyższe o 67,28 zł” informuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
Tak „wysoka” podwyżka to efekt znacznego wzrostu wynagrodzeń w 2017 roku i zwiększenia kwoty bazowej.
Według GUS od marca stawka bazowa, która jest podstawą do wyliczania emerytur i rent, będzie wynosiła do 3731,13 zł. To niemal o prawie 200 zł więcej niż rok wcześniej. Wtedy stawka wynosiła 3536,878 zł.
Kwota bazowa wynika z przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, które jest pomniejszane o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne.
Komentarz: Szkoda, że nie podano jak ta podwyżka, ma się do inflacji, która obecnie w naszym kraju jest na poziomie 2%. W większości przypadków całkowicie pokryje ona wysokość podwyżki, która wyniesie ok. 3%.



![„Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy”. Były ordynator w Szpitalu Południowym ujawnił szokujące kulisy [VIDEO]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/06/Jedrzejewski-100x70.jpg)
![Obie Konfederacje ze wzrostem poparcia. PiS traci, ale trzyma się mocno na drugim miejscu [SONDAŻ]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/03/mentzen-braun-kaczynski-ok-100x70.jpg)



