Szokujące dane z GUS. Lubelszczyzna żyje na niższym poziomie niż… Rosja [GRAFIKA]

REKLAMA

Według statystyk GUS w 2016 roku wartość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski, wynosiła ponad 48 tysięcy złotych. Jedak dane te w poszczególnych województwach znacznie się różnią. W województwie mazowieckim to prawie 77 tysięcy złotych na głowę. W lubelskim zaś zaledwie 33 tysiące.

Na PKB składa się wszystko, co polska gospodarka wytwarza i sprzedaje w ciągu roku. Całość produkcji można podzielić geograficznie na miejsca, w których powstaje. To właśnie zrobił GUS. Podzielono PKB na poszczególne województwa, a następnie w każdym z nich podzielono przez liczbę mieszkańców.

REKLAMA

Powyżej średniej krajowej uplasowały się zaledwie cztery województwa. Mazowieckie pod względem gospodarczym jest ponad dwa razy bogatsze niż sąsiadujące z nim województwo lubelskie.

Według statystyk opublikowanych przez Bank Światowy, Polska pod względem PKB na głowę mieszkańca zajmowała 53. miejsce na świecie. Biorąc pod uwagę fakt, że z danych GUS wiemy, iż PKB województwa lubelskiego wynosi zaledwie 68,9 procent wartości dla kraju, to łatwo będzie sprawdzić, gdzie na liście Banku Światowego znajdowałoby się województwo lubelskie, gdyby istniało jako oddzielne państwo. Okazuje się, że znajdowałoby się niżej niż Rosja czy Rumunia aczkolwiek wyżej niż Meksyk, czy Chiny.

Za pomocą tej metody można umiejscowić każde polskie województwo w światowym rankingu. Mazowieckie zajęłoby 35. miejsce na świecie plasując się tuż za Portugalią i przed Czechami oraz Grecją.

Z obliczeń tych wynika też, że choć cała Polska znajduje się powyżej średniej w skali globalnej, to jednak w podziale na województwa aż siedem z nich znajduje się poniżej. Zaliczają się do nich lubelskie, podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, opolskie i kujawsko-pomorskie.

Czytaj też: Przełom ws. pomnika Jana Pawła II we francuskim Ploërmel! To sukces Polaków

Czytaj: Przewidział kryzys z 2007 roku. Dziś zwiastuje upadek Bitcoina. „Może stracić nawet 90 procent wartości w jeden dzień”

REKLAMA