Uwaga! Wichura uderzy już za kilkanaście godzin. Szczegółowe ostrzeżenia dla regionów i poszczególnych miejscowości

Wichurę przyniesie nam układ niskiego ciśnienia Xavier.
Wichurę przyniesie nam układ niskiego ciśnienia Xavier.
REKLAMA

Polscy Łowcy Burz alarmują: „UWAGA! Ziemia Lubuska, Dolny Śląsk, częściowo Pomorze Zachodnie, Wielkopolska, cz. województwo opolskie, cz. kujawsko-pomorskie, łódzkie, cz. mazowieckie, świętokrzyskie i lubelskie – to w tym pasie oczekiwana jest kulminacyjna fala wiatru w trakcie czwartku i nocy z czwartku na piątek!”

„W związku z prognozowanym poważnym zagrożeniem pogodowym, bardzo prosimy o udostępnienie tej informacji dalej” – apelują Polscy Łowcy Burz.

REKLAMA

Zobacz też: PILNE! Hiszpania wysyła armię do Katalonii. Około 19.00 wyruszyło 20 ciężarówek z żołnierzami

„Dysponujemy już najnowszymi wyliczeniami modeli numerycznych. Niektóre modele jeszcze nieznacznie wysunęły trajektorię aktywnego układu niskiego ciśnienia „Xavier” na północ, jednocześnie obejmując zagrożeniem wiatrowym większy obszar środkowej części kraju.

Generalnie pas największych porywów wiatru będzie rozciągać się od Ziemi Lubuskiej, częściowo Pomorza Zachodniego i Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, cz. województwo kujawsko-pomorskie, łódzkie, cz. mazowieckie (im dalej na południe od Warszawy, tym wiatr będzie silniejszy) po Ziemię Świętokrzyską oraz Lubelszczyznę (uwzględnienie godzin popołudniowych, wieczornych oraz nocnych).

Początkowo gwałtowny pęd powietrza największy wpływ na przebieg warunków atmosferycznych będzie mieć w pasie rejonów zachodnich, z biegiem dnia szybko przemieszczając się nad województwa środkowe, a późnym wieczorem i w pierwszej części nocy docierając do wschodniej części Polski.

W związku z poważnym zagrożeniem pogodowym, warto pamiętać, że tak duża prędkość wiatru (>70-100 km/h) może z łatwością łamać i wyrywać drzewa z korzeniami, porywać przedmioty z balkonów, uszkadzać / zrywać linie energetyczne oraz generalnie być przyczyną licznych utrudnień komunikacyjnych.

Pamiętajmy, aby w kulminacyjnej fazie wichury ograniczyć przebywanie na dworze, a tym bardziej nie podróżować oraz nie parkować samochodów pod wyższymi obiektami, zwłaszcza drzewami! Musimy być przygotowani na stosunkowo krótką, lecz silną wichurę.

Przed nami jeszcze kilka aktualizacji modeli numerycznych, do dyspozycji mamy już bieżące dane synoptyczne i zdjęcia satelitarne – możemy z dość dużą dokładnością monitorować zarówno trajektorię, jak i głębokość dynamicznego niżu wtórnego i porównywać je z prognozami poszczególnych modeli.

Wśród najbardziej zagrożonych miast znajdą się między innymi: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Barlinek, Międzychód, Wolsztyn, Kościan, Leszno, Grodzisk Wielkopolski, Legnica, Lubin, Trzebnica, Rawicz, Wronki, Poznań, Swarzędz, Września, Gniezno, Konin, Koło, Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Turek, Uniejów, Kutno, Sieradz, Zgierz, Łódź, Skierniewice, Piotrków Trybunalski, Opoczno, Radom, Szydłowiec, Końskie, Skarżysko-Kamienna, Warka, Garwolin, Kozienice, Ryki, Puławy, Dęblin, Lublin i dalej po samą wschodnią granicę państwową.

Warto również pamiętać o silnym halnym, który w szczytowych partiach gór będzie osiągać i przekraczać 100-170 km/h (Sudety, Tatry), zaś na terenach podgórskich 60-85 km/h. Poza tym miejmy na uwadze możliwe dalsze korekty trajektorii oraz głębokości niżu wtórnego.”

REKLAMA