Rosyjski agent natychmiastowo wydalony z Polski. To naukowiec. „Inicjował elementy wojny hybrydowej przeciwko Polsce”

KGB, Rosja. Obrazek ilustracyjny.
KGB, Rosja. Obrazek ilustracyjny.

Na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego został wydalony z Polski Dmitryi K., naukowiec i przedstawiciel Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych w Moskwie. Według ABW prowadził on działalność wymierzoną w polskie interesy.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podał, że mężczyzna został wydalony z Polski w środę 11 października.

Zobacz też: Nowy huragan pędzi na Europę. Dla Polski to bardzo dobra wiadomość. Dla Irlandii i Wielkiej Brytanii bardzo zła

„Z ustaleń ABW wynika, że mężczyzna prowadził działalność wymierzoną w polskie interesy, inicjował elementy wojny hybrydowej przeciwko Polsce a także utrzymywał kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi” – powiedział Żaryn.

Materiały zgromadzone przez ABW wskazywały, że przebywanie Rosjanina w Polsce rodzi ryzyko dla naszego bezpieczeństwa narodowego.

„Działalność K. na rzecz wrogiego państwa nie mogła być tolerowana i szef ABW wniósł o wydalenie K. z Polski” – powiedział rzecznik. „Rosjaninowi cofnięto zgodę na pobyt w RP i wydalono go z kraju” – dodał.

Żaryn wyjaśnił, że K. działając oficjalnie jako naukowiec i badacz Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych w Moskwie, nawiązywał kontakty w środowiskach naukowych m.in. historyków i dziennikarzy.

Znajdował osoby o prorosyjskich poglądach i wciągał ich do współpracy. Żaryn podał, że oferował współpracę z rosyjskimi uczelniami, publikacje i wyjazdy naukowe, finansowane przez stronę rosyjską.

Zobacz też: Na sali było osiem procent uprawnionych. Przyjęli rezolucję przeciwko Polsce. Zdrajcy z PO i Nowoczesnej byli za

„Grupę współpracujących z nim osób instruował, co mówić, by prezentować prorosyjski punkt widzenia” – zaznaczył rzecznik. Jak dodał, tak stworzoną sieć kontaktów, Dmitryi K. wykorzystywał do szerzenia propagandy prorosyjskiej.

„Z ustaleń ABW wynika, że w ramach swojej działalności K. podejmował szereg inicjatyw wymierzonych w polskie interesy, m.in. inicjował kampanie informacyjne na rzecz Rosji prowadzone w Polsce, prowadził kampanie podgrzewające polsko-ukraińskie animozje, stymulował działania w Polsce, sprzeciwiające się demontowaniu sowieckich pomników, a także akcje dyskredytowania polskich władz, zarówno w polskich jak i zagranicznych mediach” – tłumaczył Żaryn.

ABW ustaliło, że Dmitryi K. utrzymywał kontakt z rosyjskimi służbami specjalnymi. „Analiza działań K. wskazuje, że jego aktywność w Polsce koresponduje z działalnością rosyjskich służb wymierzoną w interesy RP” – powiedział rzecznik.

Informację jako pierwsze podały Wiadomości TVP. (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Jest wielu bardziej „zasłużonych” w demolowaniu państwa polskiego i o wiele bardziej szkodzących polakom np. całe wsi i jego agentura w sądownictwie , armii , służbach , skarbówce i innych urzędach centralnych . Kiedy za nich wezmą się służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo polskiego państwa ? Taki żart , przecież wiadomo że się do nich nawet nie zbliżą i będą mydlić oczy jakimiś ruskimi uczonymi czy Brunonem K. .

Comments are closed.