Niesamowite dobrodziejstwo fiskusa. Organizują szkolenia dla przedsiębiorców, żeby wiedzieli jak codziennie składać JPK

PAP/Grzegorz Michałowski

We wtorek w urzędach skarbowych całej Polski odbędzie się kolejne szkolenie dla podatników, których od 1 stycznia 2018 r. obejmie obowiązek przekazywania danych w formie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego. Przedstawiciele fiskusa liczą, że zainteresowanie szkoleniami będzie wzrastać.

We wtorek resort finansów i Krajowa Administracja Skarbowa będę kontynuować – w ramach listopadowej, ogólnopolskiej akcji „Wtorki z JPK” – szkolenia dla najmniejszych firm na temat tworzenia i wysyłania plików JPK_VAT.

Małgorzata Waldeker z Urzędu Skarbowego w Legionowie poinformowała, że w pierwszym szkoleniu z JPK wzięło udział 8 przedsiębiorców. Umiarkowane, moim zdaniem, zainteresowanie akcją wynikało prawdopodobnie z tego, że było to dopiero pierwsze szkolenie z całego cyklu – powiedziała Waldeker.

Zobacz także: Morawiecki uderza w małe firmy! Masz biuro w mieszkaniu? Tych kosztów już nie rozliczysz

Myślę, że frekwencja będzie stopniowo wzrastała. Informacja o akcji jest umieszczana nie tylko w mediach, ale przedsiębiorcy przekazują ją sobie nawzajem – tłumaczyła.

W szkoleniu w Urzędzie Skarbowym Warszawa Wola wzięło udział 25 osób, z czego część stanowili przedstawiciele biur rachunkowych, ale większość to podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Przyznała, że przedsiębiorcy mają obawy związane z nowym obowiązkiem, co można zrozumieć, ale przedstawiciele urzędu starają się te obawy rozwiewać.

Przypomnijmy, że wiceminister finansów Leszek Skiba mówił w październiku, że w koncepcji ministerstwa finansów jest założenie, że Jednolity Plik Kontrolny będzie wysyłany codziennie, a nie z częstotliwością miesięczną.

Warto przeczytać: Morawiecki oszalał! Każda firma będzie zmuszona do CODZIENNEGO składania JPK. „Zapewniłoby to pełną kontrolę”

(PAP)