„Budżet wojenny”? Amerykański Kongres uchwalił finansowanie armii na rok 2018. Miliardy na działania przeciwko Korei Północnej

Trump USA Korea wojna
Donald Trump i Kim Dzong Un. / Dostawca: PAP

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła we wtorek, głosami zarówno republikanów jak i demokratów, budżet Pentagonu na rok finansowy 2018 w wysokości 700 mld dolarów.

Ustawa przeznacza 634 mld dolarów na zasadniczą część budżetu Departamentu Obrony.

66 mld dolarów przeznaczono na misje wojskowe w Afganistanie, Iraku Syrii i innych krajach.

Znaczne środki przeznaczone zostaną na walkę z zagrożeniem ze strony Pjongjangu.

Zobacz: Oficjalnie ISIS zostało pokonane, a mimo to USA planują „długoterminową” obecność militarną w Syrii!

W ustawie znalazł się zapis o przeznaczeniu 12,3 mld dol. na szybszą rozbudowę potencjału rakietowego i obrony antyrakietowej USA wobec zagrożenia ze strony Korei Północnej.

Pjongjang pracuje nad pociskami balistycznym z głowicami nuklearnymi zdolnym do osiągnięcia terytorium Stanów Zjednoczonych.

Przewiduje się rozmieszczenie na Alasce dodatkowych 28 pocisków antyraketowych (Ground-Based Interceptors – GBI) wystrzeliwanych z podziemnych silosów.

Zobacz: Zabijał przez czternaście lat. Tajemnice chińskiego Kuby rozpruwacza…

Łączna liczba pocisków GBI ma być zwiększona z 44 do 104. Rozbudowany ma być też system mobilnych systemów antyrakietowych THAAD i pocisków wystrzeliwanych z okrętów nawodnych.

Siły powietrzne otrzymają dodatkowo 90 myśliwców F-35 (o 20 więcej niż proponował Biały Dom) i 24 myśliwce F/A-18 Super Hornet, czyli o 10 więcej.

4,6 mld dolarów ma zostać wydatkowanych na „Inicjatywę powstrzymywania w Europie”, której celem jest wzmocnienie potencjału militarnego USA i zaufania sojuszników z NATO.

Niezależnie od tej ustawy Ukraina ma otrzymać pomoc na cele wojskowe, w tym na zakup broni, w wysokości 350 mln dolarów.

Ustawa przewiduje zwiększenie liczebności personelu wojskowego o 20 tys. osób w porównaniu ze stanem z roku ubiegłego i podwyżkę płac w siłach zbrojnych o 2,4 proc., czyli o nieco więcej niż proponował Pentagon.

Ustawę uchwalono stosunkiem głosów 356:70, przy czym poparło ją 127 deputowanych opozycyjnej Partii Demokratycznej.

Oczekuje się że jeszcze w tym tygodniu głosowanie nad ustawą odbędzie się Senacie. Do jej wejścia w życie potrzebny będzie wówczas tylko podpis prezydenta.

Zobacz: Czołgi i pojazdy opancerzone na ulicach stolicy Zimbabwe. Doszło do zamachu stanu?

Źródło: PAP, „Daily Express”