Sensacyjna decyzja sądu! Żydowski portal musi usunąć antypolskie treści. To pierwszy taki wyrok w historii polskiego sądownictwa

To zdjęcie polski sąd nakazał usunąć portalowi
To zdjęcie polski sąd nakazał usunąć portalowi "The Jewish News Online" z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Zdjęcie było opatrzone opisem, z którego wynikało, że Polacy są współwinni Holokaustu. Zdjęcie było ilustracją artykułu pt. „Polska ustawa o restytucji mienia wyklucza większość ocalonych z Holokaustu i spadkobierców” , Foto: http://jewishnews.timesofisrael.com

Sąd Okręgowy w Warszawie po raz pierwszy w swojej historii nakazał żydowskiemu portalowi „The Jewish News Online” z siedzibą w Wielkiej Brytanii usunięcie zdjęcia opatrzonego opisem, z którego wynikało, że Polacy są współwinni Holokaustu. Zdjęcie było ilustracją artykułu pt. „Polska ustawa o restytucji mienia wyklucza większość ocalonych z Holokaustu i spadkobierców” (tłum. ang. „Polish restitution law excludes most Holocaust survivors and heirs”) opisującego wprowadzaną w Polsce ustawę reprywatyzacyjną.

Na brytyjskim portalu The Jewish News Online 25 października br. ukazał się artykuł, którego wymowa jednoznacznie wskazuje na przypisywanie Polakom odpowiedzialności za Holocaust i grabież mienia ofiar II wojny światowej.

Reduta Dobrego Imienia dokonała interpretacji i skierowała sprawę do sądu, ze względu na oszczercze zestawienie treści artykułu z ilustrującym je zdjęciem podpisanym:

– „Złote pierścionki odebrane ofiarom zbrodni obozu Buchenwald i wykorzystane na rzecz prowadzonych przez nazistów działań wojennych. Podczas Holokaustu majątek Żydów był konfiskowany, a wielu z nich nigdy nie doczekała się sprawiedliwości”.

Zobacz także: Świat zwariował! Zmienił płeć, żeby zdobyć złoty medal. Prawdziwe kobiety nie mają szans [VIDEO]

W dalszej części artykułu redaktor opisywał wprowadzaną dzisiaj w Polsce ustawę reprywatyzacyjną. Takie zestawienie materiałów jasno sugeruje, że to Polska odpowiada za grabieże mienia ofiar wojny.

– Decyzja sądu to dobra informacja, otwierająca nam drogę do kolejnych, skutecznych prawnie interwencji w zagranicznych mediach elektronicznych. Sąd podkreślił, że jeśli artykuł jest dostępny w internecie m.in. w Polsce, to mimo, że został napisany w redakcji z siedzibą za granicą, miejscem naruszenia dóbr może być także Polska i to polskie sądy mogą rozstrzygać w takich sprawach – podkreśliła Mira Wszelaka, Prezes Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom.

– Czyli jeśli medium internetowe funkcjonuje i jest zarejestrowane w Wielkiej Brytanii, to teksty publikowane przez to medium w Internecie, obrażać mogą mieszkańca Polski, który z kolei może pozywać zagraniczną prasę przed polskim sądem. I uzyska stosowną ochronę. Internet jest siecią globalną, więc dostępną z każdego miejsca, a artykuły w nim umieszczane mogą obrażać mieszkańców różnych krajów nie tylko tam gdzie są tworzone – dodaje Wszelaka.

Czytaj także: To żerowisko dla tajnych służb. Byli agenci budują Nord Stream 2. Duński dziennikarz ujawnił, kto stoi za kontrowersyjną inwestycją

W czwartek, 30 listopada Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał usunięcie ze strony internetowej spornego materiału, czyli fotografii z oburzającym podpisem. Gazeta internetowa ma na to 3 dni, ponieważ postanowienie zostało opatrzone klauzulą wykonalności.

– Jest to milowy krok w naszej walce prawnej, przeciwko przypisywaniu Polakom winy za Holokaust. Nasze postanowienie, jest pierwszym tego typu w Polsce i ma ogromne znaczenie dla publikacji w zagranicznych mediach  – podsumowała Mira Wszelaka, Prezes Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom.

źródło: Reduta Dobrego Imienia

4 KOMENTARZE

  1. No bardzo miło i fajnie, tylko ciekaw jestem jak nasz sąd zmusi zagraniczny portal do czegokolwiek… To raczej taki symboliczny wyrok, ale niewątpliwe ważny.

  2. To za mało. Powinni wytoczyć im proces przez żydowską kancelarię prawną z Brooklynu. Wtedy dopiero by się nogami nakryli jakby im wystawiono rachunek na milion dolców.

  3. A coś o przeprosinach przez portal (i ewentualnej karze: za publikowanie oszczerstw) to nie przeczytałem…

Comments are closed.