Były poseł skazany za gwałt, usunięty ze stanowiska szefa klubu Gazety Polskiej

Jan Bestry. / fot. PAP

Były poseł Samoobrony, Jan Bestry, w wyniku ujawnienia szokujących informacji nie jest już szefem klubu „Gazety Polskiej”. W czwartek nazwisko jego nazwisko usunięto ze strony internetowej.

W piątek potwierdzono doniesienia, że działania te są reakcją na ujawnione przez portal natemat.pl szokujące informacje o przeszłości posła. Mianowicie w 1983 roku Bestry został skazany za gwałt, którego dopuścił się rok wcześniej w wagonie sypialnianym na trasie Szczecin-Poznań. Pracował wówczas jako konduktor. Ofiarą padła pasażerka. Dowiedziano się również, że zaledwie dwa lata później został zwolniony ze szkoły podstawowej po oskarżeniach o molestowanie seksualne uczniów.

O zawieszeniu działalności klubu poinformował portal niezależna.pl

Dokładnie badamy całą sprawę. Podkreślę jednak, że na kilkanaście lat działania Klubów, takich kontrowersyjnych przypadków mieliśmy zaledwie kilka. Jeśli chodzi o Jana Bestrego, to nic podejrzanego się wcześniej nie pojawiało, a gdy tylko otrzymaliśmy informacje, o których pisze m.in. portal natemat.pl, klub został formalnie zawieszony– mówi Ryszard Kapuściński prezes Klubów „Gazety Polskiej”.

Czytaj także: Niemiecka gazeta: „Niemcy winne pogorszeniu relacji polsko-niemieckich”

Jak to możliwie, że nikt w klubie nie wiedział o niepokojącej przeszłości posła? Szef klubów tłumaczy, że informacje na temat działaczy są weryfikowane jednak „czasem, choć są to przypadki jednostkowe, otrzymuje nowe informacje o przewodniczącym z lokalnych mediów lub od osób z regionu, w którym klub ma prowadzić działalność„.

Jan Bestry w latach 2005-2006 był posłem Samoobrony, następnie po wykluczeniu z szeregów partii został jednym z założycieli klubu parlamentarnego Ruch Ludowo-Narodowy. Po utracie mandatu posła zajął się prowadzeniem biznesu. Dwa dni temu portal natemat.pl ujawnił, że został przewodniczącym Klubu „Gazety Polskiej” w ukraińskim Złoczowie.

Źródło: dziennik.pl