Jeszcze więcej fotoradarów. Władza „wychodzi naprzeciw oczekiwaniom”

Fotoradar autostrada kierowcy
Fotoradar /foto: PAP
REKLAMA

Zauważyliśmy poprawę dyscypliny, kultury jazdy i poszanowania przepisów. W miejscach, gdzie są fotoradary, jest bezpieczniej – stwierdził w czasie radiowego wywiadu Marek Konkolewski, dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD. Urzędnik zapowiedział, że na polskich drogach stanie wkrótce jeszcze więcej fotoradarów.

Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom społecznym – oświadczył dyrektor. Przyznał, że do urzędu wpłynęło 1,7 tys. wniosków o instalację dodatkowych urządzeń rejestrujących. Nowe fotoradary mają spełnić oczekiwania obywateli.

REKLAMA

W Polsce działa 511 urządzeń rejestrujących. Na wyposażeniu GITD znajduje się 431 stacjonarnych fotoradarów, 20 zestawów do rejestrowania przejazdów na czerwonych światłach oraz 29 mobilnych urządzeń zainstalowanych w samochodach. W skład systemu zarządzania wchodzi jeszcze 30 odcinków pomiarów prędkości.

Konkolewski zauważył, że fotoradary spełniają swoje zadanie i przyczyniają się do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. W 2012 r. urządzenia rejestrujące wykonywały do 60 zdjęć w ciągu doby. W ubiegłym roku tylko osiem.

ZOBACZ: „Być faszystą to zaszczyt” – ukraiński konsul odwołany [VIDEO]

Badania wskazują jednak, że rozstawienie dodatkowych urządzeń wcale nie przekłada się na wolniejszą jazdę. Kierowcy wprawdzie zwalniają, ale tuż przed fotoradarami. Aż 90 proc. z nich przyśpiesza tuż po minięciu aparatu. Ponad połowa przekracza wtedy dopuszczalną prędkość o więcej niż 10 km/h.

Nasze analizy sygnalizują pilną potrzebę podjęcia intensywnych działań edukacyjnych mających na celu przekonanie społeczeństwa o bezpośrednim związku nadmiernej prędkości z liczbą ofiar na drogach. Ważne również jest wprowadzenie zmian w systemie nadzoru tak, aby zbyt szybka jazda (niezgodna z obowiązującym limitem) częściej kończyła się ukaraniem niezdyscyplinowanego kierowcy. Podjętym działaniom powinny towarzyszyć systematyczne badania prędkości oceniające w obiektywny sposób skuteczność podejmowanych wysiłków – stwierdziła Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS

Źródło: tvp.info/motofakty.pl

REKLAMA