Zabijanie kreatywności w polskich szkołach. Dlaczego karzemy dzieci za nieszablonowe myślenie?

szkoła dzieci obowiązek szkolny
Przedszkolaki. Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay
REKLAMA

„Tak się zabija kreatywność u dzieci” – tak autor wpisu na Facebooku skwitował reakcję z jaką spotkała się twórczość 10-letniego Natana. W ramach pracy domowej, chłopiec stworzył opowiadanie z elementami fantastyki. Niestety bogata wyobraźnia ucznia nie zaimponowała nauczycielce, która poleciła mu poprawić zadanie. Sprawa wywołała gorącą dyskusję w mediach społecznościowych.

Zadanie polegało na tym, by uczniowie dopisali ciąg dalszy do podanego zdania: „Kiedy Magda otworzyła oczy, zobaczyła srokę, która stukała dziobem w parapet otwartego okna.”

REKLAMA

Chłopiec uruchomił wyobraźnię tworząc barwny ciąg przygód głównej bohaterki która między innymi korzysta z portali. Powieść kończy się w momencie w którym dziewczyna budzi się, bowiem cała seria zaskakujących zdarzeń w futurystycznym świecie okazała się być snem.

Praca robi wrażenie biorąc pod uwagę fakt, że jej autor ma zaledwie 10 lat. Pomysłowość dziecka nie spotkała się jednak z entuzjazmem ze strony nauczycielki.

„Proszę poprawić opowiadanie i napisać je z sensem. Ma być maksimum 8 zdań” – napisała.

Ojciec chłopca podzielił się sprawą z internautami. „Tak się zabija kreatywność u dzieci” –napisał. Post udostępniło wiele osób. W tym m.in. Sylwia Chutnik i Wojciech Engelking.

Znaczna część komentujących gratuluje dziecku wyobraźni jednocześnie potępiając reakcję nauczycielki.

Chciałabym umieć tak pisać! Bo o nauczycielce nie ma sensu się wypowiadać – napisała Sylwia Chutnik.

Pojawiły się także głosy w obronie pani pedagog. Ich autorzy podkreślają, że nauczyciel nie ma wyboru będąc zmuszonym realizować program zgodnie z wcześniejszymi założeniami.

Zobacz także: Fala przemocy w niemieckich szkołach. Rząd przyznaje, iż odpowiadają za to imigranci

REKLAMA