Kto zyska na 6 latkach?

REKLAMA

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) przewidują, że obniżenie obowiązku szkolnego do 6 lat przyniesie spółce rocznie co najmniej kilka mln zł dodatkowych przychodów ze sprzedaży – poinformowała Stanisław Wedler, prezes WSiP.

'W segmencie nauczania początkowego mamy bardzo silną pozycję, gdyż co drugie dziecko korzysta z naszych podręczników. Po obniżeniu obowiązku szkolnego liczebność jednego rocznika może zwiększyć się o nawet o 350.000 dzieci, jeśli większość rodziców zdecyduje się puścić swoje dzieci wcześniej do pierwszej klasy. Nawet przy założeniu, że rozłoży się to na kilka lat, to nasze przychody mogą wzrosnąć dzięki temu o kilka mln zł rocznie” – powiedział prezes. Dodał, że obniżenie wieku szkolnego docelowo spowoduje, że gimnazjum kończyć będą dzieci o rok wcześniej, ale nastąpi to dopiero po dziewięciu latach od rozpoczęcia nauki przez młodsze roczniki.

REKLAMA

Poza tym WSiP ma w tym segmencie mniejszy, bo tylko 16 proc. udział. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje, aby 1 września 2009 roku do pierwszej klasy poszły wszystkie dzieci siedmioletnie (rocznik 2002) i połowa dzieci sześcioletnich (z rocznika 2001). W następnym roku odwrotnie, do pierwszej klasy poszłaby pozostała połowa rocznika 2001, czyli już siedmiolatków i cały następny rocznik 2000 – sześciolatków. We wrześniu 2011 r. już tylko dzieci sześcioletnie poszłyby do szkoły i w ten sposób w pierwszych klasach znowu byłby jeden rocznik.

REKLAMA