Nieefektywność ministra gospodarki

REKLAMA

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że wymuszane przez unijny ekologizm działania ministra gospodarki na rzecz wspierania rozwoju czystych technologii węglowych nie były efektywne.

NIK informuje, że w latach 2010-15 minister gospodarki nie zapewnił skutecznego planowania i monitorowania projektów badawczych i inwestycyjnych. Koordynacja rozwoju nowych technologii sprowadzała się do biernego oczekiwania na wyniki prowadzonych badań, bez idei dalszego rozwoju tych metodologii, ani ich wdrożenia w przemyśle.

REKLAMA

Jak podaje NIK, „technologia zgazowania węgla została co prawda ujęta w strategicznych dokumentach rządowych jako czynnik zwiększający konkurencyjność gospodarki, jednak zabrakło spójnej polityki wymuszającej działania branż górnictwa, energetyki i chemii. Zaniedbania te mogą skutkować znacznym opóźnieniem wdrożenia podziemnego zgazowania węgla na skalę półprzemysłową (demonstracyjną). Prace badawcze są co prawda realizowane planowo, jednak perspektywa wdrożenia technologii podziemnego zgazowania węgla na skalę przemysłową jest nadal odległa i niepewna. Najbliższy realny termin to – w ocenie NIK – rok 2030”.

Do tej pory Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało jednostkom naukowo-badawczym zaangażowanym w realizację projektów dotyczących podziemnego zgazowania węgla 78 mln zł.

Źródło: www.nik.gov.pl

REKLAMA