Sejm odrzuca projekt prezydenta

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy zakładający przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego – obniżenie go z 67 lat do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn.

– W czasie kampanii wyborczej podejmowałem zobowiązania wobec moich wyborców, rozmawiałem z nimi, ale miałem także poczucie, że podejmuję to zobowiązanie wobec całego społeczeństwa – powiedział prezydent Duda w oświadczeniu wygłoszonym w Pałacu Prezydenckim. – Wielokrotnie, praktycznie na każdym moim spotkaniu słyszałem o potrzebie obniżenia w Polsce wieku emerytalnego, podniesionego do 67 roku życia – podkreślił. – Zobowiązałem się, zawarłem taką umowę, dla mnie to umowa ze społeczeństwem. Podpisałem porozumienie, że wiek emerytalny zostanie obniżony, że złożę w tej sprawie jako Prezydent Rzeczypospolitej inicjatywę ustawodawczą – przypomniał Duda.

REKLAMA

Jak poinformował prezydent, ustawa „daje prawo do emerytury, tzn. że jeżeli ktoś osiągnie wiek emerytalny i chce zacząć pobierać emeryturę, to może to zrobić. Ale może też – jeżeli ma taką wolę, jeżeli czuje w sobie siłę i ma takie możliwości, pracować dalej, po to, żeby mieć wyższą emeryturę, żeby się nadal realizować zawodowo. Jeżeli będzie miał inne życiowe plany, jeżeli się chce zająć wnukami, czy też w zupełnie inny sposób prowadzić swoje życie, w sposób pozazawodowy, może zacząć pobierać emeryturę. To będzie jego swobodna decyzja”.

Prezydent Duda miał nadzieję, że jego projektem ustawy zajmie się jeszcze ten parlament. Jednak Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Sejmu z PO, stwierdziła, że nie ma możliwości, by obecny Sejm zajął się prezydenckim projektem dotyczącym obniżenia wieku emerytalnego.

– Bardzo mnie dziwi stwierdzenie pani marszałek Kidawy-Błońskiej. Przy dobrej woli Sejm i Senat projekt ustawy, który złożył pan prezydent, jest w stanie przyjąć. Nasz parlament wielokrotnie pokazywał, że można uchwalić ustawę w ciągu 48 godzin. Tutaj koalicja rządząca, jeśli chciała, takie projekty przyjmowała – skomentowała Małgorzata Sadurska, szefowa Kancelarii Prezydenta.

– Niemcy też obniżyli wiek [emerytalny – TC] – skomentował dla portalu Interia.pl dr Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, dodając jednak, że aby rozwiązać problemy systemu emerytalnego, potrzebny jest wzrost gospodarczy i że w tym celu należy uwolnić w Polsce przedsiębiorczość tak, by ludzie mogli dobrze zarabiać i by opłacało im się pracować w kraju.

Źródło: www.prezydent.pl

REKLAMA