Wcześniej zostaniesz pilotem niż kierowcą!

REKLAMA

W wieku 16 lat można uzyskać licencję pilota. 2 lata wcześniej niż prawo jazdy. Licencja szybowcowa kosztuje ponad 2 tysiące złotych, ale licencja pilota to już wydatek ponad 20 tysięcy złotych.

Mimo to latanie staje się coraz popularniejsze wśród młodzieży. Nastoletni pilot dojeżdża na lotnisko rowerem, albo jest dowożony przez rodzica, bo nie ma jeszcze prawa jazdy. W Aeroklubie Rybnickim szkoli się w tej chwili czterech niepełnoletnich pilotów.

REKLAMA

[nice_alert]Takie są przepisy – komentuje Andrzej Tenenberg z wydziału szkolenia Aeroklubu Rybnickiego. – Pierwszy samodzielny lot można wykonać w wieku 16 lat, a po ukończeniu 17 lat można już zdać egzamin na licencję pilota turystycznego.[/nice_alert]

Z licencją lotnika turystycznego można pilotować samoloty o jednym silniku tłokowym i masie poniżej 5700 kg. Zaliczają się do nich wilgi i cessny. Taką awionetką można zabrać kilku pasażerów. Nastolatek za sterami odpowiada za nich. A może być i tak, że będzie miał na pokładzie kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu pasażerów.

– Teoretycznie pozostaje tylko jeden krok, dodatkowe szkolenie, aby pilot z licencją turystyczną mógł prowadzić mały odrzutowiec. Warunkiem podstawowym jest to, że nie może tego czynić zawodowo i pobierać za to wynagrodzenia – twierdzi Włodzimierz Skalik, szef Aeroklubu Częstochowskiego, wielokrotny mistrz świata w lataniu precyzyjnym.

Paulina Sosnowska z Wancerzowa koło Częstochowy dopiero w tym roku skończyła 18 lat, ale już od dwunastu miesięcy posiada licencję pilota turystycznego. – Nie mam jeszcze prawa jazdy, ale już latam – uśmiecha się Paulina. – Jak dojeżdżam na lotnisko? Czasem ktoś mnie podwozi, a czasem po prostu przyjeżdżam rowerem. Z domu na lotnisko w Rudnikach jest jakieś 12 kilometrów.

REKLAMA