KE zgadza się na węgierski pakiet ratunkowy. Irlandia wpompuje kolejne 7 mld w banki.

Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek opracowany przez władze w Budapeszcie plan wsparcia węgierskich instytucji finansowych – poinformowała agencja AP. Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes oceniła, że węgierski plan „pomoże przywrócić zaufanie na rynkach finansowych tego kraju”.

[nice_alert]Pakiet, przewidujący „wsparcie kapitałowe oraz gwarancje dla banków i innych pożyczkodawców w trudnej sytuacji finansowej spełniających „surowe” warunki”. Działanie rządu ma oczywiście na celu „pobudzenie międzybankowych kredytów”.[/nice_alert]

Budapesztowi przyznano już pakiet kredytów wysokości 25,1 mld dolarów od UE, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Równocześnie po 3,5 mld euro dostaną od irlandzkiego rządu dwa największe banki w tym kraju: Bank of Ireland oraz Allied Irish Bank, do którego należy BZ WBK. Instytucje zobowiązały się do zwiększenia akcji kredytowej dla m.in. małych przedsiębiorstw i klientów, którzy będą po raz pierwszy kupować mieszkania. O co najmniej 33 proc. muszą spaść także wynagrodzenia dla członków zarządów. Nie będą oni również otrzymywać bonusów – poinformowała „Rzeczpospolita”.

[nice_info]– Nie mamy zamiaru przejąć kontroli nad bankami – podkreślił Brian Lenihan, minister finansów Irlandii. Jednak pomagając im, rząd uzyska uprzywilejowane akcje dające 25 proc. praw głosu oraz roczną dywidendę w wysokości 8 proc. Po pięciu latach będzie on mógł kupić po 25 proc. udziałów w każdym z banków.[/nice_info]

To nie pierwsza pomoc dla irlandzkich banków. W grudniu trzy największe otrzymały 5,5 mld euro. Natomiast w styczniu znacjonalizowany został Anglo Irish Bank.

Comments are closed.