Ile naprawdę zarabiają górnicy?

W artykule „Terroryzm związkowy: Idzie wiosna. Wiosna ludów” (26.03.09 – dostępny tutaj) informowaliśmy o absurdalnych żądaniach górników, hutników oraz ratowników medycznych, którzy protestowali w Warszawie przeciw “antypracowniczej polityce” oraz “szkodliwej prywatyzacji”. Postulaty związkowych bojówek (zwłaszcza górniczych) sprowadzają się oczywiście do „utrzymania miejsc pracy”, „walki z kryzysem a nie z pracownikami” oraz „podniesienia płac”.

O górniczym uposażeniu pisaliśmy m.in. 4 stycznia 2008 w artykule „Ile zarobią górnicy?” (dostępny tutaj). Tymczasem portal Wynagrodzenia.pl opublikował ciekawe wyliczenie przedstawiające zarobki górników na tle innych państw europejskich oraz pracowników innych branży w Polsce (całość artykułu dostępna tutaj). Poniżej fragmenty artykułu:

[nice_info]Przynajmniej kilka razy w roku w serwisach informacyjnych pojawia się doniesienie o kolejnym strajku w kopalniach i zawieszeniu wydobycia. Górnicy w swoich żądaniach domagają się najczęściej podwyżki zarobków. Tymczasem w 2008 roku przeciętna płaca w górnictwie wyniosła wg GUS 5 397,82 PLN i była o 69% wyższa od średniego wynagrodzenia w naszym kraju. Według statystyk zarobki górników Polsce przewyższają płace w tym sektorze w wielu innych europejskich krajach. W 2007 roku polscy górnicy zarabiali przeciętnie 1092 EUR podczas gdy w Bułgarii 377 EUR, a na Ukrainie ponad 6 razy mniej – 178 EUR. Pracownicy kopalń w naszym kraju mieli ponadto 2 razy wyższe wynagrodzenia niż ich koledzy na Łotwie czy w Serbii. Lepiej zarabiali także w porównaniu z górnikami z Portugalii.[/nice_info]

Według danych GUS górnicy są jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce. W 2008 roku przeciętna płaca w górnictwie (5 397,82 zł) i była ponad 2,4-krotnie wyższa niż dla pracowników gastronomii (m.in. kelnerzy, kucharze itp.). (…) Co więcej, w minionym roku to właśnie w górnictwie podwyżki płac były jednymi z najwyższych w kraju i wyniosły blisko 13%.

[nice_info]źródło: Wynagrodzenia.pl, GUS[/nice_info]

Comments are closed.