Dwa dni do wyborów w Niemczech. Są zmiany w sondażach, ale lider niezagrożony. Kogo wybiorą Niemcy?

Merkel Niemcy
dpa/PAP: Soeren Stache Angela Merkel - kanclerz Niemiec.

Na dwa dni przed wyborami do Bundestagu blok partii chadeckich CDU/CSU Angeli Merkel traci poparcie, natomiast notowania antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD) rosną – wynika z opublikowanych w piątek sondaży. AFD umocniła się na trzecim miejscu za SPD.

W sondażu instytutu Emnid dla ukazującego się w niedzielę „Bild am Sonntag” CDU/CSU mają 35 proc. – o jeden punkt procentowy mniej niż przed tygodniem. Na SPD Martina Schulza chce głosować niezmiennie 22 proc. ankietowanych.

Poparcie dla AfD nie zmieniło się i wynosi 11 proc.

W sondażu instytutu Insa dla sobotniego wydania „Bilda” CDU/CSU straciły 2 pkt. proc., a SPD 1 pkt. proc. Chadeków popiera 34 proc. pytanych, a socjaldemokratów 21 proc.

AfD zyskała 2 pkt. proc. i jest obecnie popierana przez 13 proc. ankietowanych.

W trzecim opublikowanym w piątek sondażu, przeprowadzonym przez instytut Forsa, CDU/CSU mają identyczne poparcie jak przed tygodniem – 36 proc., a SPD 22 (-1 pkt. proc.)

AfD poprawiła się o 2 pkt. proc. do 11 proc. Eurosceptyczna partia domaga się zamknięcia granic dla migrantów i usunięcia politycznego islamu z przestrzeni publicznej w Niemczech.

Z sondaży wynika, że do Bundestagu wejdą też Lewica, FDP i Zieloni.

W wyborach cztery lata temu CDU/CSU zdobyły 41,5 proc., a SPD 25,7 proc. Istniejąca od początku 2013 roku AfD nie przekroczyła wówczas progu wyborczego.

Wybory nowego Bundestagu odbędą się w niedzielę, 24 września.

Czytaj więcej: Sensacyjny wyciek tajnego raportu rządu Niemiec. Merkel łamała prawo w sprawie imigrantów. To świetna wiadomość dla Polski.

(PAP)