Coraz większa zadyma w Niemczech. Schulz ma bunt we własnych szeregach. Młodzi lewacy nie chcą koalicji z Merkel

Martin Schulz i Angela Merkel. Foto: PAP/EPA
Martin Schulz i Angela Merkel. Foto: PAP/EPA

Młodzieżówka SPD (Jusos) wypowiedziała się w piątek przeciwko koalicji z blokiem chadeckim CDU/CSU Angeli Merkel. Przewodniczący SPD, Martin Schulz bronił swojej decyzji o podjęciu rozmów podjętej pod wpływem prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera.

Szef Jusos, Kevin Kuehnert powiedział na zjeździe w Saarbruecken w Kraju Saary, że młodzi socjaliści dążą do większej polaryzacji społeczeństwa i do „wyostrzenia” stanowisk.

„Jesteśmy bastionem przeciwko wielkim koalicjom” – powiedział 28-letni socjaldemokrata.

Zobacz też: Typowy odlot lewaków. Chcą pozbawić swój kraj suwerenności i włączyć go do „europejskiej federacji” kontrolowanej przez Brukselę

Koalicja CDU/CSU i SPD nazywana jest „wielką”, ponieważ tworzą ją dwa największe niemieckie ugrupowania polityczne.

Kuehnert powiedział, że Jusos planują w ciągu najbliższych dwóch lat „zadymę” w partii, by w ten sposób doprowadzić do jej odnowy. Zapowiedział, że będą chcieli „dobrać się” do dużych majątków.

Schulz bronił propozycji podjęcia rozmów z chadekami.

„Jeżeli prezydent państwa wzywa mnie do rozmowy, to chyba rozumiecie, że nie mogę odmówić” – tłumaczył. „Co stanie się potem, jest sprawą otwartą; nie wiem” – dodał.

Schulz zaznaczył, że jego celem nie jest ani koalicja z CDU/CSU, ani rząd mniejszościowy, ani też nowe wybory. „Moim celem jest dyskusja o najlepszych metodach prowadzących do poprawy życia ludzi” – podkreślił.

Schulz dopuścił wcześniej, pod wpływem sugestii ze strony prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, możliwość podjęcia przez jego partię rozmów w sprawie ewentualnego wznowienia większościowej koalicji rządowej z chadeckim blokiem CDU/CSU.

Zobacz też: „Biali stali się mniejszością w naszym kraju. Po raz pierwszy w historii.” Raport rządu Brazylii

Przewodniczący SPD dotychczas kategorycznie wykluczał możliwość kontynuowania istniejącej od czterech lat koalicji z chadekami.

Schulz zastrzegł jednak, że zgodę na rozmowy z CDU i CSU musi wyrazić w głosowaniu cała partia.

Steinmeier zaprosił w czwartek na rozmowę do swojej siedziby pałacu Bellevue szefa SPD Martina Schulza, kanclerz Angelę Merkel i przewodniczącego CSU Horsta Seehofera.

Prezydent stara się o porozumienie między chadekami a socjaldemokratami, by przezwyciężyć sytuację patową spowodowaną zerwaniem rozmów przez FDP i zapobiec w ten sposób przyspieszonym wyborom. (PAP)

Zobacz też: Główna aktorka „Gry o Tron” broni scen erotycznych w serialu. Mówi wprost: „Ludzie pie***ą się dla przyjemności – to część naszego życia” [VIDEO]