Ile Szwajcarzy zapłacili podczas wspomnianej przez pana sytuacji?

Wtedy chodziło o odblokowanie tzw. martwych kont w bankach szwajcarskich. W bankach konta mieli Żydzi, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Powołując się na tajemnicę bankową nie chciano tych kont odblokować. To był trochę kozacki numer, ale środowiska żydowskie zadziałały i pani Ania Wierchowskaja, która później w 2011 roku została jednym z dyrektorów zespołu HEART, którego jednym z celów była restytucja mienia żydowskiego w środkowej Europie, kierowała operacja wyszlamowania Szwajcarii.

Też przyjęto rozwiązania prawne?

Michalkiewicz. The Movie

Rząd Stanów Zjednoczonych tylko zagroził Szwajcarii, że zablokuje aktywa na terenie amerykańskim i państw sojuszniczych.

A kiedy nas mogą dotknąć efekty uchwały amerykańskiego senatu z 12 grudnia?

Natychmiast. Stany Zjednoczone, skoro już takie prawo będzie obowiązywało zażądają od Polski, żeby zastosowała się do decyzji czy zaleceń podjętych na konferencji „Mienie ery holokaustu” w Pradze. Jak się Polska będzie opierała będzie karana. Podstawą sankcji będzie to prawo.

Możemy się skutecznie opierać?

Takie rzeczy można robić wobec wroga, a nie sojusznika, który w ramach NATO udostępnia Stanom Zjednoczonym swoje terytorium dla potrzeb globalnej, amerykańskiej rozgrywki z Rosją, ryzykując w razie czego zniszczenie tego terytorium ze wszystkim, co na nim jest. Takich rzeczy nie robi się wobec sojusznika. Pojawia się pytanie, co właściwie mamy z tego, że jesteśmy w NATO? Obrabować Polskę i bez udziału w NATO każdy może.

Dziękuję za rozmowę.

(tytuł tekstu w NCZ!: Krew, pot i łzy)