Przecieki z MON: To te okręty podwodne kupi polska Marynarka Wojenna

Okręt podwodny Scorpene firmy Naval Group. źródło: wikipedia.pl
Okręt podwodny Scorpene firmy Naval Group. źródło: wikipedia.pl
REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że MON zdecyduje się podpisać kontrakt z francuskim koncernem Naval Group na okręty wojenne dla Marynarki Wojennej RP. Rzecznik resortu obrony płk Anna Pęzioł-Wójtowicz zapowiedziała, że ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w styczniu.

Poza kryteriami wojskowymi w wyborze strategicznego partnera w programie okrętów podwodnych Orka zadecydują takie czynniki jak poziom transferu technologii dotyczących okrętu i rakiet manewrujących, zapewnienie suwerenności i autonomii użycia rakiet manewrujących, offset oraz poziom i charakter współpracy przemysłowej pomiędzy dostawcą i polskimi podmiotami przemysłu zbrojeniowego.

REKLAMA

Będzie też wzięta pod uwagę strategiczna współpraca międzyrządowa (pomiędzy Polską a rządem kraju producenta okrętów), przemysłowa oraz wojskowa, obejmująca współpracę sił morskich obu państw.

MON oficjalnie rozpatruje trzy propozycje: francuską, dotyczącą okrętu Scorpene firmy Naval Group z pociskami manewrującymi typu NCM firmy MBDA, niemiecką, okręt typu 212CD firmy ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) oraz szwedzką, okręt typu A26 firmy Saab Kockums.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy przeprowadzono szereg spotkań na szczeblu rządowym, wojskowym oraz przemysłowym, zbierając i weryfikując dane operacyjne i finansowe możliwe do otrzymania od oferentów na obecnym etapie postępowania. Zebrane informacje dotyczą zarówno okrętów, jak również ich kluczowego uzbrojenia, czyli pocisków manewrujących – powiedział rzecznik ministerstwa obrony.

Dalej zapewnił, że przygotowanie oceny dotyczące ofert zaczynają dobiegać końca. Rozpatrywane są zgodnie z kryteriami dotyczącymi wymagań operacyjnych, współpracy strategicznej oraz współpracy przemysłowej.

Z informacji do jakich dotarł portal niezalezna.pl wynika, że Polska skłoni się ku francuskiej ofercie.

Dostawa pierwszego okrętu Scorpene firmy Naval Group planowana jest na lata 2024-26. w przypadku przyjęcia tej oferty zostaną podpisane umowy międzynarodowe, które stworzą przestrzeń do współpracy wojskowej i przemysłowej w oparciu o program Orka.

W ramach projektu Polska planuje zakup 3-4 nowoczesnych okrętów podwodnych dysponujących pociskami manewrującymi dalekiego zasięgu. Inwestycja ma opiewać na 10 mld zł.

Scorpène to konstrukcja francusko-hiszpańska wyposażona w napęd elektryczny lub hybrydowy. Okrętuy tego typu zaprojektowano we francuskiej stoczni DCNS przy współpracy z hiszpańską stocznią Navantia.

Scorpèny to średniej wielkości, dwupokładowe okręty podwodne z napędem elektrycznym, przeznaczonymi do zwalczania żeglugi, okrętów nawodnych i podwodnych, niszczenia celów lądowych, operacji specjalnych, stawiania pól minowych i działań rozpoznawczych, zbudowanymi w jednokadłubowym układzie konstrukcyjnym.

Zobacz: Ważny agent CIA mówi wprost: „Gdyby Saddam Husajn rządził Państwa Islamskiego by nie było”

Źródło: PAP, niezalezna.pl, wolnosc24.pl

REKLAMA