Najnowsze informacje w sprawie akcji ratunkowej na Nanga Parbat! „3majcie się. Idziemy po Was”

mackiewicz nanga parbat akcja ratunkowa
Alpiniści uczestniczący w wyprawie na K2 są gotowi, by pomóc Tomaszowi Mackiewiczowi i Francuzce Elisabeth. / fot. Revol/ Facebook
REKLAMA

Alpiniści uczestniczący w wyprawie na K2 są gotowi, by pomóc Tomaszowi Mackiewiczowi i Francuzce Elisabeth Revol, którzy po próbie zdobycia himalajskiego ośmiotysięcznika Nanga Parbat (8126 m) utknęli na wysokości ok. 7400 m pod kopułą szczytową.

Czynione są starania o użycie helikoptera armii pakistańskiej.

REKLAMA

Czytaj też: Mackiewicz walczy o życie. Trwa akcja ratunkowa na Nanga Parbat! Premierze Morawiecki potrzeba jedynie 50 tysięcy!

„Po rozmowie z Krzysztofem Wielickim, nasi alpiniści, uczestniczący w narodowej wyprawie na niezdobyty zimą szczyt K2 w Karakorum, gotowi są do pomocy. Musiałby ich zabrać helikopter z bazy pod K2 i przewieźć do bazy pod Nanga Parbat.

Brana jest pod uwagę maszyna armii pakistańskiej, bowiem są problemy z użyciem helikoptera komercyjnego. Ponoć Revol nie ma odpowiedniego ubezpieczenia” – powiedział kierownik komitetu organizacyjnego wyprawy na K2 Janusz Majer.

Czekamy tylko na śmigłowiec i lecimy na Nangę. Tomek, Eli 3majcie się. Idziemy po Was” – napisał na Twitterze uczestniczący w wyprawie na K2 Adam Bielecki.

Jerzy Natkański, dyrektor Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, który trzykrotnie brał udział w ekspedycjach na Nangę Parbat dodał, że pojawiła się wiadomość, jakoby Mackiewicz i Revol po nocy spędzonej na tej wysokości, podjęli próbę zejścia niżej. Jednak nie została ona potwierdzona.

Jak się okazuję bohaterską postawą popisała się współtowarzyszka Mackiewicza, Elisabeth Revol.

„Z ostatnich wiadomości wynika, że oboje siedzą w szczelinie na 7400 m. Francuzka postanowiła pozostać przy Mackiewiczu, który nie jest w stanie schodzić” – dodał Majer.

Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, a Revol po raz czwarty. Obecnie wyruszyli we dwójkę, nie mając żadnego wsparcia.

Potężny, niezwykle skomplikowany masyw Nanga Parbat postrzegany jest jako olbrzymia, biegnąca łukiem grań, o długości prawie 26 km. W linii prostej oddalony jest od K2 o 200 km.

„Naga Góra” była przedostatnim (obok K2) z niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Pierwszego o tej porze roku wejścia na Nangę Parbat dokonali 26 lutego 2016 roku Włoch Simone Moro, Pakistańczyk Muhammad Ali oraz Hiszpan Alex Txikon.

Przeczytaj też: Skandaliczne obrazki w „Faktach” TVN! Ta propaganda nie mieści się w głowie

Źródło: PAP/nczas.com

REKLAMA