Zaczęło sie! Są pierwsze kary za omijanie zakazu handlu w niedziele. Jakiś kapuś doniósł na sklepikarza

sklep zakaz handlu niedziela zakupy gdzie
Supermarket - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Wikipedia
REKLAMA

Zakaz handlu w niedzielę, który powinien się nazywać zakazem robienia zakupów w marketach, obowiązuje od dzisiaj. Państwowa Inspekcja Pracy ukarała mandatem przedsiębiorcę z Gorzowa, który mimo zakazu handlu otworzył swój sklep i postawił za ladą pracownicę. Jest to pierwszy mandat od wejścia w życie nowego prawa.

O całej sytuacji poinformował serwis gorzowianin.com. Na specjalną infolinię uruchomioną przez Państwową Inspekcję Pracy zadzwonił mężczyzna, który twierdził, że w centrum Gorzowa jest otwarty sklep z alkoholem.

REKLAMA

Czytaj też: Gwałty, zabójstwa, zmuszanie do prostytucji. Przez 40 lat gangi zwyrodnialców terroryzowały dziewczęta z brytyjskiego miasta

–”Po udaniu się na miejsce i sprawdzeniu sklepu, okazało się, że sprzedaż prowadzi pracownica zatrudniona na umowę zlecenie”

-„W tym przypadku wobec właściciela sklepu zostanie wszczęte postępowanie karne i zostanie on ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych” – powiedział dziennikarzom Piotr Gontarczyk, pracownik Państwowej Inspekcji Pracy.

–”Po udaniu się na miejsce i sprawdzeniu sklepu, okazało się, że sprzedaż prowadzi pracownica zatrudniona na umowę zlecenie. W tym przypadku wobec właściciela sklepu zostanie wszczęte postępowanie karne i zostanie on ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych” – powiedział dziennikarzom Piotr Gontarczyk, pracownik Państwowej Inspekcji Pracy.

W ustawie przewidziano kary finansowe za złamanie zakazu handlu – od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych. A przy uporczywym łamaniu prawa – możliwe będzie też zastosowanie kary ograniczenia wolności. Pełne dane na temat tego, ile sklepów złamało zakaz handlu będą znane w ciągu kilku dni.

Około 300 dyżurnych Państwowej Inspekcji Pracy w całym kraju zbiera informacje na temat przypadków łamania zakazu handlu w niedzielę 11 marca.

W najbliższych dniach te informacje trafią z powiatowych ośrodków PIP do centrali. Pełne dane poznamy w czwartek – powiedziała Danuta Rutkowska, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy.

Jak mówiła Rutkowska, zgodnie z decyzją głównego inspektora pracy w każdym powiecie na terenie Polski w niedziele objęte zakazem, począwszy od 11 marca, wyznaczony inspektor pracy będzie pełnił dyżur.

Na stronach internetowych okręgowych inspektoratów pracy są zamieszczone numery telefonów dyżurnych, pod którymi będzie można zgłaszać placówki, które wbrew zakazowi prowadzą handel w niedzielę. Inspektor pracy będzie na bieżąco sprawdzał każdy zgłoszony sygnał.

Zgodnie z ustawą, od 1 marca 2018 r. w kolejnych miesiącach będą dwie niedziele handlowe, w 2019 r. – jedna niedziela w miesiącu, a od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie niedziele (z pewnymi odstępstwami).

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę nie obejmuje sklepów zlokalizowanych na terenie dworców. Tak będzie w przypadku Biedronki znajdującej się na Dworcu Centralnym w Warszawie. Państwowa Inspekcja Pracy argumentuje, że obiekt znajduje się bezpośrednio w hali dworca i jego działalność może być uznana za „służącą obsłudze podróżnych”.

Ponadto, franczyzobiorcy sieci Żabka będą mogli prowadzić działalność gospodarczą w niedzielę, pod warunkiem realizowania sprzedaży osobiście i na własny rachunek. Otwarte w niedzielę będą także stacje benzynowe.

Przeczytaj też: Kubica ostro skrytykowany przez byłego mistrza świata F1. Polakowi oberwało się za kontrowersyjną wypowiedź

Nczas.com/ Radiozet.pl/ Wprost/ gorzowianin.com

REKLAMA