Putin w poważnych tarapatach?! Właśnie dostał ultimatum 24 godzin!

Theresa May i Vladimir Putin. / fot. PAP

Zdaniem niemieckiego „Die Welt” sprawa otrucia Siergieja Skripala może bardzo poważnie odbić się na stosunkach brytyjsko-rosyjskich. Jeśli Londyn udowodni, że za zamachem stali agenci Kremla, możliwe jest nadejście „nowej epoki lodowcowej”. Poparcie dla Wielkiej Brytanii zapowiedziały już państwa Europy Zachodniej i Waszyngton. Wygląda na to, że reperkusje otrucia szpiega mogą być dla Moskwy wyjątkowo niekorzystne. May dała Putinowi 24 godziny na odniesienie się do oskarżeń

Brytyjczycy wciąż otwarcie nie oskarżyli o przeprowadzenie zamachu Kremla. Jednakże coraz więcej faktów wskazuje, iż to właśnie Rosjanie stali za otruciem podwójnego szpiega. Świadczyć może o tym sposób działania napastników, wykorzystanie niezwykle toksycznej substancji i fakt, że Skripal, jako były pracownik GRU współpracował z brytyjskimi wywiadem, dostarczając mu kluczowych informacji. Cała sprawa przypomina zabójstwo Aleksandra Litwinienki z 2006 r.

Premier May kontaktowała się już z Angelą Merkel i Emanuelem Macronem. Zarówno Berlin, jak i Paryż udzieliły poparcie dla kroków, jakie podejmuje brytyjski rząd. Londyn może również liczyć na pomoc UE, czego wyraz dał wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis. Polityk oświadczył: jesteśmy bardzo zaniepokojeni tą sytuacją, także dotychczasowymi ustaleniami brytyjskimi. Oczywiście Zjednoczone Królestwo może liczyć w tej sprawie na solidarność Unii Europejskiej.

Zobacz też: Poseł UPR wynajmuje mieszkanie od kochanki za pieniądze podatników. „Konserwatyzm aż unosi się w powietrzu”

Wielkiej Brytanii nie zamierza opuszczać także Biały Dom. W poniedziałek wydano oświadczenie, w którym stwierdzono, że USA stoją u boku swego najbliższego sojusznika. Przeciw Moskwie może w ten sposób wystąpić właściwie cały Zachód.

Jeżeli potwierdzą się przypuszczenia, że za atakiem stali Rosjanie, stosunki między Moskwą a UE i USA ulegną poważnemu ochłodzeniu. Ucierpieć na tym może rosyjska gospodarka. Zachód jest bowiem gotowy do ukarania Moskwy nowymi sankcjami gospodarczymi. Wzrost napięcia może również poskutkować dalszym wzmocnieniem wschodniej flanki NATO.

Czytaj więcej: Nastolatka przyniosła do szpitala martwego noworodka. Jej partner trafił do aresztu

Sprawa Skripala jest o tyle poważniejsza od zabójstwa Litwinienki, iż toksyczna substancja stworzyła zagrożenia dla obywateli Wielkiej Brytanii. Władze zaleciały, by około 500 osób, które przebywało w miejscach, które odwiedził w dniu zamachu szpieg, zniszczyło swoje ubrania i rzeczy osobiste. Informacje o zagrożeniu wywołały wściekłość Brytyjczyków.

Źródło: PAP/nczas.com/wpolityce.pl

3 KOMENTARZE

  1. Już Unia nie pomoże Wielkiej Brytanii..
    Tusk nie wyjdzie i nie powie – „..nasze serca przepełnione są trwogą..będziemy wspierać ze wszystkich sił” czy coś w ten deseń.

  2. Berlin i Paryż to zwykłe parówki działające na. Chapi i Mobbing i te płazy co się wyświetlaja tam no wiesz te „kamer”
    Symulując twór prawdziwej pamieci kreowany 30lat a zainicjowany oddaniem już wtedy ci podstawowego prawa.
    Dwa jedne z większych krajów większych grup takich jak np.G20 które mają najmniej pojęcia o Humanitaryzmie.
    GB wie ile to Miliard i jak cenny jest ich język.

Comments are closed.