Zmarł Stephen Hawking, najsławniejszy astrofizyk świata. „Przewidywał przymusową emigrację z Ziemi”

Stephen Hawking.

Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł w środę w wieku 76 lat. O śmierci uczonego poinformowały jego dzieci w opublikowanym oświadczeniu.

„Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku śmiercią naszego uwielbianego ojca. Był wielkim uczonym i niezwykłym człowiekiem którego spuścizna przetrwa wiele lat” – napisały jego dzieci Lucy, Robert i Tim w oświadczeniu opublikowanym przez agencję Press Association.

Czytaj też: Czy to przyszłość transportu? Zaprezentowano pierwszą na świecie latającą taksówkę elektryczną [VIDEO]

Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie, sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Jego książka „Krótka historia czasu” trafiła na listę bestsellerów „Sunday Timesa” i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni.

Czytaj też: Pilna narada premier May z Trumpem i Merkel. O północy mija termin ultimatum postawionego Rosji

W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

Wspólnie z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś jako promieniowanie Hawkinga, lub Bekensteina–Hawkinga.

Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni, czyli Uniwersytecie Cambridge oraz w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym (Caltech)w Pasadenie. Był członkiem Królewskiego Towarzystwa Fizyki Teoretycznej.

Uczony był odznaczony m. in. Orderem Imperium Brytyjskiego i Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.

Jego publiczne wystąpienia, których nie unikał mimo, że mógł porozumiewać się z otoczeniem jedynie za pomocą syntetyzatora głosu a także książki popularnonaukowe, w których omawiał współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę.

Hawking wielokrotnie ostrzegał przed negatywnymi aspektami niekontrolowanrgo rozwoju. Przewidywał m. in., że ludzkość czeka przymusowa emigracja z Ziemi lub zagłada. (PAP)

5 KOMENTARZE

 1. Pomodlmy sie.

  >Wspólnie z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś jako promieniowanie Hawkinga, lub Bekensteina–Hawkinga.<
  Zastanowmy sie, co wiemy o Penrose, czy o Bekensteinie.
  Slawny byl tylko Hawking. A byl slawny, bo byl sparalizowany. Nakrecono nawet film o nim.
  Takie teorie o zagladzie swiata mozna uslyszec pod budkami z piwem.

 2. „Mądrość bowiem tego świata jest głupstwem u Boga”

  Stephen Hawking nie żyje.
  Był fizykiem teoretykiem – Filozofem. Odkrył.. nic!

 3. Facet już stoi przed Panem, i jest z pewnością ciężko zdziwiony, że Pan istnieje.
  Bo ten głęboko nieszczęśliwy człowiek tak bardzo cierpiał, że odrzucił Boga i co gorsza przekonywał innych, że Boga nie było, nie ma i nie będzie.
  A teraz stoi przed Panem.
  Bóg jest wprawdzie nieskończenie miłosierny, ale tylko dla tych, którzy o miłosierdzie proszą. O ile wiem, to ten szaleniec nie prosił o miłosierdzie, bo nie wierzył w Boga. Ale wyroki Boskie nam maluczkim nie sa znane.

  • Życie bez Boga jest ślepym zaułkiem. Bez Boga ni do proga jak mawiali przodkowie Sarmaci. Tak wygląda współczesny świat. Bez Boga, bez Jego praw. I to ciągłe zastanawianie się nad wydumanymi problemami zboczeńców. Następne pociągnięcie Pana będzie straszne. Trzeba się bronić. Wszystko co nie jest jest zgodne z optyką katolicką można od razu wrzucić do kosza bez specjalnego przyglądania się temu. Jest wiele dróg które prowadzą na manowce i nie należy nimi podążać.
   Biedny człowiek. Zdrowaś Maryjo…

Comments are closed.