Zakaz handlu obowiązuje nie tylko w niedzielę. Przepisy dotyczą też Wielkiej Soboty

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/Grzegorz Michałowski
REKLAMA

Zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedziele zatrudnieni w sklepach będą pracować krócej również w Wielką Sobotę. Według przepisów placówki handlowe mogą być otwarte maksymalnie do godziny 14:00, co zostanie skontrolowane przez pracowników PIP.

Nie oznacza to bynajmniej, że zakupy będzie można zrobić do 14:00. O tej godzinie sklepy muszą być zupełnie puste. Z tego powodu wiele placówek kończy przyjmowanie klientów już o godzinie 13.30 lub wcześniej.

REKLAMA

Ograniczenie dotyczy nie tylko handlu, lecz także wykonywania czynności z nim związanych. Oznacza to, że nie sklep ma zostać zamknięty o 14.00, ale do tej godziny mają zostać zakończone wszystkie czynności służbowe pracowników – poinformował Łukasz Prasołek, były pracownik PIP i Sądu Najwyższego, specjalista z zakresu czasu pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że będzie sumiennie kontrolować, czy właściciela i kierownicy sklepów przestrzegają obowiązujących przepisów. Kontrolerzy będą działać również po Świętach i sprawdzą pracowników z niektórych sklepów.

PRZECZYTAJ: Zakaz handlu w niedzielę już zbiera żniwo. „Straty są nie do odrobienia”

Lidl zapowiedział, że zamknie sklepy już o godzinie 12:30. Biedronka, Kaufland, Tesco, Carrefour i Simply będą otwarte niewiele dłużej, do 13:00. Najpóźniej zamyka się Auchan – godzina 14:00.

Oczywiście przepisy nie obejmują całej masy wyjątków przewidzianych w ustawie. Zakupy zrobimy więc np. na stacji benzynowej, w sklepach działających na dworCach i sklepach, gdzie właściciele staną za ladą.

Normalne zakupy będzie można zrobić dopiero we wtorek. Warto przypomnieć, że w kwietniu jedyną niedzielą handlową, będzie ostatnia niedziela miesiąca wypadająca 29 kwietnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Powiesili Putina na oczach Rosjan. Ukraińscy nacjonaliści zablokowali rosyjskie placówki. „Śmierć rosyjskim okupantom” [VIDEO]

Źródło: forsal.pl/nczas.com

REKLAMA